1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Pierwszy model

Moderatorzy: Jatzoo, Jakub_RC

Posty: 24 • Strona 1 z 1

Pierwszy model

Postprzez angorek » 01.10.10, 21:11

Cześć
Czy aparatura 2,4Ghz nada się do modeli łodzi podwodnych?
Posiadam 8 kanałową i nie za bardzo widzę kupno nowej ewentualnie ta http://www.rc4max.com/index.php?page=sh ... t&Itemid=1
System balastowy strzykawka 100ml i pompa. (sprawdzone)
Zasilanie li-pol 7.4 lub 11.1 nie wiem który wybrać chyba 7.4 mniejszy i tańszy :mrgreen:
Model będzie pływał w zalewie z czyściutką wodą (ciągły przepływ wody źródlanej ) więc w razie awarii wyciągnąć go to nie problem gł. zbiornika to 2m, jest to kapielisko
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez driver134 » 01.10.10, 21:58

3S li-po to osiągi torpedy będą nie zapomnij o odcięciu niskiego napięcia
Ostatnio edytowano 02.10.10, 08:24 przez driver134, łącznie edytowano 1 raz
driver134
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 354.000 BRT

Dołączył(a): 12.12.06, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy model

Postprzez Jakub_RC » 02.10.10, 04:15

Witam,

Już co prawda odpisałem na maila założycielowi tematu, ale żeby inni wiedzieli też.
2.4GHz jest bardzo fajne, ale nie penetruje lustra wody. Prócz tradycyjnej częstotliwości z zakresu megaherców posiadam także moduł Futaba FASST 2.4GHz, który jest podobno najmocniejszym i najlepszym urządzeniem tego typu dostępnym na rynku. O ile w powietrzu z czystym sumieniem mogę liczyć na około 3km zasięgu (lot z kamerą na pokładzie), o tyle w wodzie, jak tylko okręt się zanurzy załącza się failsafe, a to znaczy, że model traci zasięg (odbiornik R6008, więc na pewno nie bubel). To nie jakiś tam mój wymysł tylko fizyka i długość fali.

Proste aparatury 5-6 kanałowe 40MHz można już kupić za 160zł (nowe), do tego REX 7 MPD (ma wbudowany, programowalny failsafe i doskonały filtr zakłóceń) i masz sprzęt do okrętów podwodnych.

Pozdrawiam,
Jakub_RC
modelepodwodne.pl (lotnicze też, ale latają za wysoko by je widzieć ;-) )
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 02.10.10, 17:07

OK.Czyli tak system balastu balonikowy. Aparatura no właśnie nie wiem jaka rex 7 MPD to odbiornik a jaki nadajnik? Może być ten z 1 postu?
Druga sprawa model. Chciałem zbudować u-boota ale za chiny nie mogę znaleźć planów :x , są tylko przekroje ale brak konkretnych planów z których dało by się coś zrobić :evil: . Wybór padł na ECHO II. Rysunki mam teraz tylko wyrzeźbić w piance i laminat (papier na wikol :mrgreen: ) balsowe wręgi etc.
W poniedziałek postaram się zmajstrować pompę.
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Kirk. » 02.10.10, 18:07

Na dobrą sprawe możesz zrobić rure PCV dokleić do niej kiosk pomalować na czarno i też będzie wyglądać jak okret podwody.
Czy nie masz możliwości kupna modelu? np. VIIC 1:72 od revella lub Gato 1:72?
Problemem są fundusze czy WTC?
Kirk.
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 22.000 BRT

Dołączył(a): 27.09.09, 17:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 02.10.10, 18:11

Jasne że można ale jak to będzie wyglądało :shock: :D .Problemem są Fundusze :mrgreen: :( . Mam dopiero 14 lat i większość rzeczy kupuje mama :D
Pozdrawiam

PS.Czy można jeszcze dostać ten model http://www.modelshipgallery.com/gallery ... index.html
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Kirk. » 02.10.10, 18:22

Z tą rurą to żartowałem.
No cóż jest on z wnętrzem i w skali 1:144 o ile się nie mylę, więc na pływający OP się raczej nie nada.
Gato można na allegro wyrwać za ok 250zł okazyjnie.
Tak też kupiłem swój model, i jestem w odwrotnej sytuacji, bo niemam kasy na WTC.
Kirk.
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 22.000 BRT

Dołączył(a): 27.09.09, 17:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 02.10.10, 18:35

Tak wiem że jest w 1/144, na boku będę robił VIIc z revella z wnętrzem od podstaw (mam nadzieję), dzisiaj bym go kupił ale mi go koleś z przed nosa zgarnął :evil: myślałem że mnie szlag trafi. Narazie zostanę przy Echo. Model będzie długości 5 kartek a4 czyli jakieś 95-100cm. wystarczy czy dociągnąć do 1,20?

Ps. kosztuje 249zł :D
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Kirk. » 02.10.10, 19:09

Echo 100cm? to wystarczy, nie wiem jak masz tam rozłożone WTC, problemem mogą byc te wcięcia w kadłubie.
W zasadzie jak czytałeś strone Jakuba, to widziałeś, że VII miał 93cm a WTC nie było aż takie duże.
Zależy jakie ma być twoje WTC, rozplanuj to sobie, i pamiętaj, ze nigdy WTC nie jest tak duże jak okręt podwodny.
Kirk.
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 22.000 BRT

Dołączył(a): 27.09.09, 17:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 02.10.10, 19:22

Sorki, zapomniałem napisać :oops: będę budował wersję ze zdemontowanymi wyrzutniami rakiet (wersja po 1964 roku), czyli wcięć nie będzie wyrzutnie zostały zakryte metalowymi płytami co zmniejszyło szumy pod wodą.
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Kirk. » 02.10.10, 20:36

Jak dobrze sobie rozplanujesz WTC, to ci miejsca starczy, a nawet jeszcze zostanie.
Kirk.
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 22.000 BRT

Dołączył(a): 27.09.09, 17:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 03.10.10, 11:15

Najprawdopodobniej zastosuje balonikowy system balastowy, tylko nie wiem jakie pompy zastosować. Zrobić samemu czy kupić? Nie chce dać więcej jak 40 zł
może ta http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh ... duct=11601 ewentualnie zrobie system tłokowy, i tu problem silnika czy może byc mały szczotkowy z zabawek (taki w miedzianej obudowie ):mrgreen: ?
Pozdrawiam
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Jakub_RC » 03.10.10, 14:53

Witam,

To jest pompa napędzana spalinami silnika benzynowego, służy do pobudzania obiegu wody w chłodnicy, gdy model stoi w miejscu, lub gdy płynie za wolno by woda wpływała do chłodnicy siłą pędu. Nie nadaje się.

pozdrawiam,
Jakub_RC
modelepodwodne.pl
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 04.10.10, 14:28

Witam
Po lekturze strony www,modelarstwopodwodne.hekko.pl wybór padł na system tłokowy. Jest trudniejszy w wykonaniu ale precyzyjniejszy. Nie wiem skąd skołować zębatki (trybiki) balsowe chyba nie wytrzymają, a wyciąć je to będzie koszmar. Kolega poradził mi żeby skoczyć do zegarmistrza może tam uda mi się kupić. A czy taki silniczek może być (załącznik). Tłoki będą dwa jeden od przodu a drugi od tyłu aby zrównoważyć model (załącznik 2 i 3 nie sa najpiekniejsze ale to nie jest najważniejsze :mrgreen: ). Planuje jeszcze powiększenie steru kierunku aby mógł wykonywać ciaśniejsze zakręty z powodu zbiornika na którym będę pływał.
Pozdrawiam
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Kirk. » 04.10.10, 16:14

Czy nie lepiej będzie zamontować na dziobie?
Wyrówna to trym, a w przedziale napędowym będzie więcej miejsca.
Musisz mieć jeszcze troszkę miejsca na odbiornik.

Przy zbiorniku tłokowym nie potrzeba zaworu.
Kirk.
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 22.000 BRT

Dołączył(a): 27.09.09, 17:26
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 05.10.10, 14:24

Tak właśni ma być podpisy mi się pomyliły :oops: z tyłu dociążenie aby trzymać poziom
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Jakub_RC » 05.10.10, 20:44

Witam,

Angorek, idziesz w złym kierunku dla osoby początkującej. Po braniu przez Ciebie pod uwagę zębatek wykonanych z balsy podejrzewam, iż brak Ci zaplecza warsztatowego.
Nie pchaj się w system tłokowy, gdyż wyjdzie na pewno drożej niż dobra pompka i balon. Systemy tłokowe zostały raczej stworzone do dużych modeli.

System balonikowy też potrafi być bardzo dokładny, odpowiednia konfiguracja umożliwia korekty balastu rzędu 5ml. Wiem, bo sam stosuję już chyba od ponad 3-4 lat w moim pierwszym modelu. Poznałem go od podszewki, sprawdziłem różne konfiguracje, różne zawory i różne materiały na zbiornik.

Żeby nie być gołosłownym, obejrzyj mój filmik, by zobaczyć jak stabilnie zachowuje się model z takim systemem płynąc na głębokości peryskopowej. Nie ma w nim automatycznej poziomicy, po prostu zalałem zbiornik odpowiednią ilością wody (a mogę jej ilość regulować co do 3-5ml), zablokowałem przepustnicę w 1/4 naprzód i zacząłem kręcić filmik.

http://www.youtube.com/watch?v=Bw-OD9tl_kU

pozdrawiam,
Jakub_RC
modelepodwodne.pl
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 06.10.10, 13:43

Ok.Będzie balonikowy. Pompa http://www.cornwallmodelboats.co.uk/aca ... _1951.html (bardzo fajna strona z pompkami wodnymi graupnera mają 4 rodzaje) tylko nie wiem czy dwu czy jedno kierunkowa, nie napisali :( , ewentualnie kupie dwie : 8) . A od strony elektronicznej, mam problem z aparaturą mianowicie. Odbiornik REX 7 MPD, ale jaki nadajnik? Wypatrzyłem ten tylko nie wiem czy będzie działał z odbiornikiem http://www.rc4max.com/index.php?page=sh ... t&Itemid=1 Wybrałem ten ponieważ ma kwarce Tx/Rx (odbiornik E-sky pójdzie do innego modelu) . zasilanie Li-pol 2s 5800mAh .Czy muszę mieć coś jeszcze? . Piankę już kupiłem niedługo zaczynam strugać :P .
Pozdrawiam

Ps. te fale od modelu na filmie zostawiał kiosk czy woda opływająca go? Pytam z ciekawości 8)
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Jakub_RC » 06.10.10, 19:09

Witaj,

Kupno aparatury możesz zostawić na sam koniec, wszystkie testy na sucho możesz wykonywać aparaturą 2.4GHz. Ta którą podajesz jest okej, sam mam jedną aparaturę E-sky i jestem zaskoczony jak dobrze działa. Oczywiście będzie współpracować z Rexem MPD.

Napisz do sklepu i spytaj się odnośnie pompy, do której linka podałeś, oraz odnośnie tej: http://www.cornwallmodelboats.co.uk/aca ... _1953.html
Druga na 99% jest dwukierunkowa, jeśli ta podana przez Ciebie jest jednokierunkowa to zamiast kupować takie dwie, opłaca się kupić właśnie tę drugą, oczywiście jeśli NA PEWNO jest dwukierunkowa. Napięcie 7.4V jest dużo mniej problematyczne niż 11.1V, więc wydaje mi się to słusznym wyborem.

Co do modelu. Fale zostawiają same peryskopy i anteny i tylko one wystają ponad powierzchnię wody na tym filmie, "czubek" kiosku znajdował się cały czas jakieś 2-3cm pod wodą. Stąd określenie głębokość peryskopowa.

u2_5.jpg
Okręt na peryskopowej.

pozdrawiam,
Jakub_RC
modelepodwodne.pl
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 07.10.10, 13:59

Ok, napiszę do sklepu, jutro powinienem mieć klej wiec może coś zrobię (jeśli będzie czas ). Za ok dwa tygodnie chce ukończyć kopyto.
A propo Seawolfa nie zauważyłem peryskopów myślałem że woda opływająca kiosk tworzy fale na powierzchni :mrgreen: .
Edit: Z powodu awarii drukarki :evil:, budowa kopyta trochę się wydłuży.
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez angorek » 22.10.10, 11:15

Niestety, projekt upadł :cry: . Dostałem od rodziców model samolotu, i w niego muszę pakować kasę , wydatki zwiększa fakt ze model jest na silnik spalinowy.
Żegnam Forumowiczów i życzę udanych modeli!
angorek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 01.10.10, 21:03

Re: Pierwszy model

Postprzez Jakub_RC » 23.10.10, 04:45

Witam,

No to miłych zimowych/wiosennych lotów.

pozdrawiam,
Jakub_RC
modelepodwodne.pl
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy model

Postprzez DAreus » 23.10.10, 18:05

witam

:D :D i tak oto historia zatacza koło :D :D :D
nie żebym nie czytał.....wręcz przeciwnie.....ale jakoś się nauczyłem cierpliwości w tym fachu ....

pozdr
Dareus
DAreus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 165.000 BRT

Dołączył(a): 10.04.04, 21:24
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Pierwszy model

Postprzez Alpha213 » 17.04.14, 12:43

Trzeba mieć 40Ghz. Na 2.4 słabo reaguje.
Alpha213
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 40.000 BRT

Dołączył(a): 16.04.14, 13:21


Posty: 24 • Strona 1 z 1

Powrót do Modele



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość