1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Uzbrojenie torpedy

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS, SnakeDoc

Posty: 10 • Strona 1 z 1

Uzbrojenie torpedy

Postprzez ahacy » 15.11.07, 00:08

Witam wszystkich U-fanów!

Czy ktoś zechciałby mi wytłumaczyć co to znaczy, że torpeda się uzbroiła.
Np. w niektórych gaśnicach po zbiciu trzpienia trzeba odczekać kilkanaście sekund by dwie substancje zmieszały się. Czy w torpedzie jest podobnie?

Kiedyś byłem na Błyskawicy i zapytałem jakiegoś majtka co to oznacza, że się uzbroiła. To mi odpowiedział, że torpedy to są tam na pokładzie. Chodzi mi jednak o bardziej wyczerpującą odpowiedź. A może jak działa cała torpeda. Czy można gdzieś o tym przeczytać?

I jeszcze jedno pytanie. Ile czasu lub na jakim dystansie uzbraja się torpeda w SH II i III. Ktoś już o to pytał ale pytanie się rozmydliło /dzięki temu pytaniu trafiłem na Waszą stronę przez google/.

Pozdrawiam. Ahacy.
ahacy
 

Re: uzbrojenie torpedy

Postprzez Gość » 15.11.07, 17:03

ahacy napisał(a):Witam wszystkich U-fanów!

Czy ktoś zechciałby mi wytłumaczyć co to znaczy, że torpeda się uzbroiła.
Np. w niektórych gaśnicach po zbiciu trzpienia trzeba odczekać kilkanaście sekund by dwie substancje zmieszały się. Czy w torpedzie jest podobnie?

Kiedyś byłem na Błyskawicy i zapytałem jakiegoś majtka co to oznacza, że się uzbroiła. To mi odpowiedział, że torpedy to są tam na pokładzie. Chodzi mi jednak o bardziej wyczerpującą odpowiedź. A może jak działa cała torpeda. Czy można gdzieś o tym przeczytać?

I jeszcze jedno pytanie. Ile czasu lub na jakim dystansie uzbraja się torpeda w SH II i III. Ktoś już o to pytał ale pytanie się rozmydliło /dzięki temu pytaniu trafiłem na Waszą stronę przez google/.

Pozdrawiam. Ahacy.


Witam!

Torpeda wystrzeliwana jest z okrętu nieuzbrojona. Jest to zabezpieczenie przed jej niechcianą, przedwczesną eksplozją, która mogłaby uszkodzić lub nawet zniszczyć własną jednostkę. Z tego co pamiętam w SH II i III topredy uzbrajają się po przebyciu 300 metrów, co jest zgodne z historią.

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o typach i budowie torped niemieckich z okresu II wojny światowej, zjerzyj pod ten link:
http://www.ubootwaffe.pl/okrety/torpedy.html

Pozdrawiam
Gość
 

Postprzez brosss » 15.11.07, 17:06

To byłem ja, ale kolega ma status gościa i przed napisaniem odpowiedzi nie musiałem się logować. Przepraszam za nieuwagę i zaśmiecanie.

Pozdrawiam
brosss
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 62.000 BRT

Dołączył(a): 06.10.05, 12:46
Lokalizacja: Płock

Postprzez Pitt35 » 15.11.07, 20:32

Witam

Uzbrojenie torpedy następowało w pewnej bezpiecznej odległości od okrętu. Urządzeniem powodującym uzbrojenie się torpedy był mechanizm zabezpieczający. Mechanizm zabezpieczający to zwykle rodzaj śruby, która obracając się pod wpływem strumienia wody przesuwała zabezpieczenie iglic i powodowała uzbrojenie się torpedy po przejściu wyznaczonej odległości.
Pitt35
Leutnant zur See
 
Tonaż: 161.000 BRT

Dołączył(a): 31.10.05, 23:13

torpeda uzbrojona

Postprzez ahacy » 15.11.07, 23:40

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie, to bardzo proste i logiczne. I techniczne rozwiązanie jest zadziwiająco bardzo prostackie.
Mam też drugie pytanie ale to w dziale konstrukcja.
Pozdrawiam. Ahacy
ahacy
 

Postprzez ObltzS » 14.02.09, 19:03

Witam !

Znalazłem linki z xerokopiami dotyczącymi konstrukcji niemieckich toprped z okresu II w. ś. - rysunki i szkice niezbyt czytelne, ale tekst wart jest uwagi :
http://www.lexpev.nl/downloads/dluft4306teil1hefta1943.pdf
http://www.lexpev.nl/downloads/dluft4306heft3f1942.pdf
http://www.lexpev.nl/downloads/dluft4306teil4heftb1942.pdf
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Jatzoo » 15.02.09, 20:15

Teraz tylko szybciutko nauczyć się niemieckiego, i znajdę odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania ;-)

..ale mimo wszystko wielkie dzięki Andrzej za linki :-D

Czekam na następne ;-)
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez ObltzS » 16.02.09, 19:14

Witam !

Teksty te dotyczą niestety torped lotniczych [Flugzeugtorpedo] używanych przez Luftwaffe, ale niektóre zawarte tem informacje można potraktować "per analogiam" - chociaz zapewne torpedy morskie mają swoją odrębną specyfikę.
Czy wśród forumowiczów są znawcy tematu Luftwaffe i mogą podać nam wszystkim, czy Niemcy dysponowały samolotami torpedowymi lub które typy ich samolotów były przystosowane do przenoszenia torped lotniczych ?
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Brodołak » 16.02.09, 19:35

Z tego co pamiętam to He 111 i Ju 88 wykorzystywano do przenoszenia torped.
Brodołak
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.770.000 BRT

Dołączył(a): 04.01.06, 13:36
Lokalizacja: Piastów

Re: uzbrojenie torpedy

Postprzez kriss » 29.11.09, 22:36

Tak He-111 i Ju-88 przenosiły torpedy
zainteresowanych odsyłam do tematu viewtopic.php?f=3&t=2650&p=25893#p25893
kriss
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 24.000 BRT

Dołączył(a): 29.08.08, 09:57
Lokalizacja: z ciemnej otchłani


Posty: 10 • Strona 1 z 1

Powrót do Uzbrojenie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości