1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

[Relacja z budowy] Siódemka Revella

Moderatorzy: Jatzoo, Jakub_RC

Posty: 88 • Strona 2 z 41, 2, 3, 4

Postprzez Jakub_RC » 20.03.07, 21:41

No i całość czyli serwo na półce w rurce :lol:
widok od frontu:

Obrazek

oraz od "tyłu" czyli od strony tego elementu uszczelniającego.

Obrazek
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jakub_RC » 20.03.07, 21:52

Wkońcu mam też rurkę miedzianą 28mm na mój zbiornik balastowy.
Zawory zdobyte i obrane z gumy wcześniej.
Korzystając z info znalezionego tutaj za zawór spuszczający CO2 posłuży mi także zawór z dętki. Te pare mm "kołnierza" sciąłem mu już wcześniej na tokarce.

Obrazek

Obecnie pracuję nad mechanizmem dźwigniowym od systemu zanurzania oraz nad kolejną grodzią - tą z odpowietrznikiem i końcowką zbiornika CO2.
Jak tylko będę miał fotki ( i dostęp do netu) napewno wrzucę.

Tymczasem pozdrawiam!
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez amigo » 20.03.07, 23:40

OKi poszło
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

zawór

Postprzez DAreus » 23.03.07, 14:30

witam
jakub
jak bedziesz lutował zawór do mocowania to uważaj , bo w srodku zaworka jest mała uszczelak gumowa . czesto sie wypala od temperatury i potem nie ma szczelności . Sprawdzałem:-) przy torpedach...
pozdr
Dareus
DAreus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 165.000 BRT

Dołączył(a): 10.04.04, 21:24
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez Jakub_RC » 27.03.07, 15:57

Hej hej.

Relacja nadal trochę upośledzona, gdyż coś nie mogą mnie do tego netu podłączyć :(

Amigo: Dzięki za materiały - podsuneły mi pewien pomysł.

DAreus - cały środek zaworu wykręciłem - one są wkońcu rozkręcalne :)
Nie ja będę lutował, poprosiłem kolegę, który ma z tym więcej doświadczenia.

Pozdrawiam!
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

op

Postprzez DAreus » 28.03.07, 07:01

witam
Jakub , własnie w srodku rurki jest uszczelka .

pozdr
DAreus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 165.000 BRT

Dołączył(a): 10.04.04, 21:24
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez Jakub_RC » 31.03.07, 13:04

EEEE jakies trefne zawory miałeś :wink:

A tak serio, kolega zespawał mi ten zbiornik, do tego lutem twardym - zbiornik w testach wytrzymał 20 Barów i nie puszcza powietrza, więcej nie da rady mój kompresor. Zresztą trochę się boję dać więcej gdyż w necie jest info że kapy wytrzymuja podobno do 12 barów.

a wogóle to chyba jednak mieliście rację i grzecznie zwracam honor - lepsze będą naboje CO2 - w nich jest jednak wieksze ciśnienie.

Pozdrawiam:)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez amigo » 01.04.07, 22:49

Jakub_RC napisał(a):a wogóle to chyba jednak mieliście rację i grzecznie zwracam honor - lepsze będą naboje CO2 - w nich jest jednak wieksze ciśnienie.

Pozdrawiam:)

My uważamy, że wykonanie w warunkach domowych systemu C.O.2 jest trochę niebezpieczne-właśnie ciśnienie. pomyśl o zbiorniku tłokowym, to tej wielkości modelu bedzie OK
pozdr
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Postprzez Jakub_RC » 02.04.07, 20:32

Panowie spokojnie.

Jeżeli chodzi o system CO2, to korzystam z (mniej lub bardziej)gotowych rozwiązań znalezionych na innych stronach dotyczących RC.

Pozatym naboje CO2 są wykorzystywane od wielu lat zarówno do syfonów, jak i wiatrówek,a nawet pompek do kół rowerowych czy kiedyś w modelarstwie lotniczym do silnków na CO2.
To naprawdę bezpieczne, jeżeli zachowujemy rozwagę.

System tłokowy jest natomiast bardzo skomplikowany i trudny do wykonania. Pozatym, system CO2 jest dla mnie atrakcyjniejszy ;-) chcę aby można było wynurzyć ten model w deszczu bąbelków:)

pozdrawiam.
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jakub_RC » 07.04.07, 23:00

Witam

Jednak utrzymałem swój stary plan, jedyną modyfikacją jest użycie innego gazu niż CO2 czy sprężonego powietrza. Postawiłem na gaz w płynie i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Teraz po naładowaniu zbiornika mam do dyspozycji około 5 litrów gazu co dało mi 20 wynurzeń na jednym ładowaniu. Nie jest to liczone teoretycznie, a sprawdzone praktyką. 20 razy wypchnąłem wodę z testowego zbiornika o pojemności 250ml. Gaz jakiego będę używał to łatwo dostępny i bezpieczny tetrafluoroetan :)

Dodaję fotkę zbiornika. Jak widać zawór spuszczający to ścięty zawór samochodowy, a zawór ładujący to hybryda zaworu samochodowego i zaworu od lutownicy gazowej. Jak pisałem wcześniej zbiornik spokojnie wytrzymuje 18 Barów, ale płynnym gazem ładuję go zaledwie do 4 Barów.

Obrazek
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jakub_RC » 07.04.07, 23:07

a tak wygląda cały system zanurzenia - serwo (w szarej rurce) porusza dźwignią, która może otworzyć odpowietrznik lub zawór z gazem. Założeniem mechanizmów tego modelu ma być jego pełna rozbieralność i łatwość w wymianie części. Wymusiło to montaż frontalnej płytki na 4 śrubach. Niebieski pasek to uszczelka, a czarne kółko miedzy śrubkami na górze to owy odpowietrznik. Zbiornik balastowy ze względu na swój mechaznim jest przezroczyty, a jakieś 15% jego długości wchodzi w szarą rurkę. Całość jeszcze na tasmę - aby na wszelki wypadek mieć jeszcze możliwość korekty/regulacji całości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pomału szykuję się do ostatniej sekcji - frontalnej 40mm rurki, znajdą się w niej odbiornik, serwo przednich sterów i być może też akumulatory.

pozdrawiam.
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez DAreus » 10.04.07, 18:56

witam

czytam uwaznie i trzymam kciuki!!
ja w trakcie budowy swoich OP poznałem kilku fajnych ludzi.
paru z nich jest teraz moimi przyjacielami teraz.
oby Tobie udało sie tak jak mnie i nie myśle tu o zatonieciu :D :D :D :D
pozdr
Dareus
DAreus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 165.000 BRT

Dołączył(a): 10.04.04, 21:24
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez amigo » 10.04.07, 19:11

Jakub_RC gaz płynny czy nie daj Boże propan-butan!!!!! nie rób tego!!!!!!, , kiedyś czytałem artykuł jak Gostek w ten sposób stracił VII 1;40-Robbe, gdzieś zaiskrzyło na szczotkach, czy w servie i pięknie rozerwało mu model. Dopiero nurek wydobył części z dna zbiornika. Ten modelarz później gdieś na forum ostrzegał przed stosowaniem gazów palnych
jak odnajdę gdzieś fotki, to zamieszczę.
pozdr
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Postprzez Jakub_RC » 11.04.07, 00:14

Witam Panowie :)

DAreus dzięki, no to racja, a ile cichaczem czyta tą relacje;)

Amigo: dzięki za troskę, ale spokojnie, wiem co robię, też czytałem to gdzieś, kiedyś, i wyciągnąłem wnioski.
Tetrafluoroetan, którego używam jest najbezpieczniejszym gazem z całej rodziny produktów do wydmuchiwania kurzu - "dust off", pragnę zaznaczyć, że jako jedyny tego typu produkt nie ma oznaczania "produkt palny".

Zresztą na jednej stronie, której adres mi SAM WYSŁAŁEŚ, jest to także napisane i zalecają właśnie ten gaz;-)

pozdrawiam!
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jakub_RC » 12.05.07, 17:01

Witam!

Długo mnie nie było, co nie oznacza, że robota stała w miejscu. Cała sekcja główna już zrobiona, sklejona, uszczelniona i sprawna:)

Obrazek

Kable, które od niej odchodzą to antena, 3 żyły na serwo do przednich sterów, i dwa kable zasilania - serwo i zasilanie to kolejna sekcja będąca już na ukończeniu. Miałem problem z montażem reglera - w końcowej wersji nie ma on obudowy i posiada on radiator mojej własnej produkcji:)

gaz którego używam:

Obrazek

Najważniejsze to: MODEL SZCZELNY ZANURZA SIĘ I WYNURZA! Prócz fotek, dodaję też link do serwisu gdzie dodałem krótki filmik, który nagrałem przy próbach aby pokazać jak mechanizm gazowy działa w wodzie. Starcza na około 18 wynurzeń na jednym ładowaniu zbiornika, można wynurzać się spokojnie lub dać czadu w gąszczu bąbelków tak jak chciałem.

http://www.youtube.com/watch?v=lPeN3F5cj0w

Pozdrawiam i miłego oglądania.
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez amigo » 15.05.07, 22:27

No Jakub jesteś drugi w Polsce, który sam zbudował i któremu się za i wynurzył !!!!!!, mi tylko się zanurzył>
Gratulację!!! patent z systemem balastowym miodzio, lepszy i bardziej prosty niż francuski oryginał
pozdr
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

op

Postprzez DAreus » 18.05.07, 12:23

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
pije Kuba do Jakuba ,Jakub do Michała , pijesz Ty , piję Ja..... :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

MOJE GRATULACJE , jak coś to będe twoim uczniem......


pozdr

zatopiony....
DAreus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 165.000 BRT

Dołączył(a): 10.04.04, 21:24
Lokalizacja: Trzebinia

Postprzez Jakub_RC » 18.05.07, 16:39

Witam:)

Dzięki Panowie - sam z siebie jestem dumny:)
Robota jednak narazie zawieszona z braku czasu.
Pomału szykuje się do rzeczy, która dyskretnie mnie przeraża - malowania połówek kadłuba aerografem...

pozdrawiam!
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez grallmn » 28.05.07, 11:28

Hej
Gratuluje. Wczytałem się w Twój temat i widze że zrobiłeś kawał dobrej roboty.
Mam pytanie...
Chodzi mi o wstępną wycenę (na dzien dzisiejszy) części i elementów, które wykorzystałeś w swoim projekcie.
Nie wliczaj w to modelu Revell`a
Ostatnio edytowano 13.06.07, 19:16 przez grallmn, łącznie edytowano 1 raz
grallmn
Leutnant zur See
 
Tonaż: 157.000 BRT

Dołączył(a): 23.09.05, 22:18
Lokalizacja: Londyn

Postprzez Jakub_RC » 12.06.07, 00:20

a u mnie trakcie wycinanania otworów pokładu.
Dla mających ten model - TAK, te cieniutkie szparki na całej długości modelu;)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Jakub_RC » 23.06.07, 02:37

Witam wszystkich czytaczy!

No więc robota cały czas idzie do przodu...

Przyszedł czas, aby wpasować całe WTC do modelu, wyciąć otwory przelewowe burt i pokładu, pomijając wpasowanie - sporo nudnej i żmudnej roboty.
Powstała także sekcja baterii - początkowo planowałem napędzać model 4 akku, czyli 4.8V wkońcu jednak staneło na pakiecie 7.2V, 2,5 Ah - to całkiem sporo zważywszy, że model przy 75% obrotów silnika pobiera pół ampera. W wodzie będzie to pewnie z 1A góra 1.5A. Sporo pływania!

Nie wiem natomiast jak będzie wyglądała sprawa z przednimi sterami głębokości, myślę czy nie obsługiwać ich tym samym serwem, które porusza tylnymi; moc 3,5 kg stanowczo wystarczy przy tak małej ich powierzchni. Początkowo miało być osobne serwo na przednie - kabel na przednie serwo mam wyprowadzony, więc mam wolny wybór - jeszcze nad tym muszę pomyśleć. Jak pracują tylne mechanizmy pokazuje filmik, do którego link znajdziedziecie na końcu posta.

a teraz fotki:

Obrazek
Otwory przelewowe wycięte na całej lini burty, na dole rufy i dziobu też.
Na środku, na dole modelu widać wycięty kawałek stepki, który musiał zostać wycięty ze względu na sytem balastowy, ale po zaszpachlowaniu i pomalowaniu ubytek nie będzie widoczny.



Obrazek
dziób - jeszcze bez pokryw torpedowych, mimo iż bedą tego samego koloru co dolna część kadłuba, to będą trochę ciemniejsze z zarysowanym "światłocieniem" żeby się ładnie wyrózniały.



Obrazek
Obrazek
tak jak mówiłem, wyciąłem wszystkie otwory na pokładzie, na płaskiej powierzchni po wynurzeniu mogłaby się zbierać woda i utrudniać wytrymowanie. Tak samo powietrze pod pokładem przy zanurzaniu. WYCINANIE ICH TO STRASZNA ROBOTA!



Obrazek
Obrazek
RUFA! najbardziej skomplikowana część ze względu na mikroskopijną ilość miejsca. Stery podłączone i wpełni operatywne!
Śruby też się kręcą, nie jestem tylko pewien czy są dobrze założone według historycznego oryginału (niech ktoś mnie poprawi jakby co...) w modelu kręca się dobrze; do przodu to do przodu, a wstecz to wstecz;)
Dodaje też obiecany na początku link do serwisu gdzie zamieściłem filmik, aby pokazać jak stery i śruby ruszają się w suchym doku.

http://pl.youtube.com/watch?v=ie6KKQDs_8s

miłego oglądania!

Pozdrawiam:)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez amigo » 23.06.07, 22:15

No Jakub przepiękna robota!!!!!!!!! zdradź mi jaka techniką i metodą wycinałeś otwory przelewowe w burtach i dolnej części, u mnie jednakowe wychodziły tylko 3-4 pierwsze. Podczas wywiercania topił sie plastik .
juz nie będe pytał o metodę wycinania szczelin przelewowych pokładu.
Podziel się wiedzą!!!
pozdr
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Postprzez Jakub_RC » 24.06.07, 16:52

hej hej amigo
metoda jest banalna aczkolwiek, wolę Ci ją wysłać na priwa;)
Jakub_RC
Oberleutnant zur See
Oberleutnant zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 233.000 BRT

Dołączył(a): 11.04.06, 23:54
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez amigo » 24.06.07, 22:12

Jakub_RC napisał(a):hej hej amigo
metoda jest banalna aczkolwiek, wolę Ci ją wysłać na priwa;)
-CZEKAM NIECERPLIWIE !!!!!!!
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Postprzez FUS23 » 26.06.07, 12:24

piękności :lol: :lol: :lol:
tą metode to ja też poprosze jak można :)
FUS23
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 33.000 BRT

Dołączył(a): 19.07.06, 19:55
Lokalizacja: SZTUTOWO - GDAŃSK

Poprzednia stronaNastępna strona

Posty: 88 • Strona 2 z 41, 2, 3, 4

Powrót do Modele



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość