1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Czy Wikipedia stosuje plagiat ?

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak, ObltzS

Posty: 16 • Strona 1 z 1

Czy Wikipedia stosuje plagiat ?

Postprzez ObltzS » 01.05.07, 22:30

Witam !
Szperałem przed chwilą w googlach i skierowały mnie one na stronę "WIKIPEDII Wolnej Encyklopedii" w wersji polskojęzycznej.
Moje zaciekawienie wzbudził zamieszczony tam artykuł o jednym z U-Bootów, a mianowicie o U-219. Byłem ciekaw tego, jak Wikipedia potraktuje ten temat, czy będzie to opis pobiezny, czy też może nieco rozbudowany.
Ze zdumienia przecierałem oczy i wpatrywałem się w tekst, gdyż ... zresztą porównajcie Koledzy sami, oto linki do analizy porównawczej :
1/ nasze forum, czyli www.ubootwaffe.pl :
http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=665
2/ Wikipedia :
http://pl.wikipedia.org/wiki/U-219

Nie zamieszczałem tam [w Wikipedii] żadnej pracy pisanej na jakikolwiek temat. Najciekawsza jest strona z pytaniem jednego z czytelników [o nicku Wiher], który zapoznał się z tekstem o U-219 i pyta "autora" o źródła tego artykułu.
patrz : http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_Wikipedysty:158.75.237.222
Sam jestem ciekaw, cóż ów "autor" odpowie, podejrzewam, że będzie milczał nadal.
P.S. Być może za jakiś czas i Kol. Brodołak będzie podobnie jak ja dzisiaj, przecierał oczy ze zdumienia i stwierdzi z zadowoleniem, :lol: że Jego pierwotny tekst był tak dobry, że nie zmieniono nawet ani jednego przecinka.
Uroki internetu ... bo co można zrobić więcej, w takiej sytuacji ?
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Jatzoo » 01.05.07, 22:39

ObltzS, można zrobić, i to dużo.... jeśli masz ochotę (i niestety - siłę i upór), to mogę pomóc Ci się tym zająć... Nie chodzi mi o to aby Twój tekst usunąć z Wikipedii, ale by znalazła się tam informacja, że to Ty jesteś autorem tego tekstu...
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez ObltzS » 02.05.07, 06:24

Witam !
Gdyby zająć się tą sprawą [jest to na razie pojedynczy przypadek, ale nie można wykluczyć tego, że będzie ich więcej i to np. w stosunku do Kol. Brodołaka, który opracował historii U-Bootów najwięcej], to prawdopodobnie brakowałoby nam wszystkim czasu na inne sprawy, w tym na naszą działalność związaną z forum [nie tylko tym] i na wszystkie inne.
Jest to proces, którego nie można ani powstrzymać ani wpłynąć na niego - poza tym, musielibyśmy na bieżąco "śledzić" inne internetowe publikatory, czy gdzieś tam nie pojawił się tekst identyczny z naszymi.
Brakowałoby nam życia i każdy nas musiałby żyć tak długo jak biblijny Matuzalem ....
P.S. Dzięki Jatzoo, za propozycję pomocy - ale czy mamy niejako wszyscy zabawiać się w Don Kichtów, to przecież walka z wiatrakami.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Adi Cherryson » 02.05.07, 23:57

ObltzS - Na razie masz jeden konkretny przypadek skopiowania własnej pracy bez Twojej zgody i wiedzy. To nie jest walka z wiatrakami. Nie chodzi także o Twoje oficjalne autorstwo.

Warto podjąć jakieś działanie, ponieważ umieszczanie plagiatów na Wikipedii jest szkodliwe dla tego projektu. Właśnie tak powstaje negatywne nastawienie/opinia o wolnej encyklopedii. Jeśli nie chcemy płatnych serwisów, musimy pomagać w miarę możliwości tym darmowym. Nie tylko przez pisanie na nich, ale też przez wskazywanie "czarnych owieczek", które umieszczają tam plagiaty - być może nawet w dobrej wierze.

Oczywiście wiem, że kwestia praw autorskich do tekstów umieszczanych na forach internetowych jest skomplikowana, ale wszak nie chodzi tutaj o proces sądowy, tylko ludzką uczciwość. Co stoi na przeszkodzie aby umieścić dane, że autorem artykułu na Wikipedii jest osoba o nicku x z forum y?

Być może ów "autor" z Wikipedii nie jest tego świadomy i po interwencji zmieni sposób postępowania?

Nie znam procedur umieszczania i weryfikacji tekstów na Wikipedii. Myślę jednak, że teraz Administrator naszego Forum ma prawo zgłosić fakt zamieszczenia tam plagiatu Twojego tekstu. Nawet niezależnie od Twojej opinii w tej sprawie. Być może to także jest teraz jego obowiązek (pewnie moralny raczej, niż prawny). 8)

Pozdrawiam
Adi
Adi Cherryson
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 71.000 BRT

Dołączył(a): 09.01.06, 18:43
Lokalizacja: Katowice

Czy Wikipedia stosuje plagiat ?

Postprzez ObltzS » 08.05.07, 20:46

Witam !
Przykro mi, że zajmuję uwagę Sz. Kolegów swoimi sprawami, ale w pewnym sensie może dotyczyć to nas wszystkich. Zachęcony jednak namowami Kolegów Jatzoo i Adi Cherryson'a postanowiłem jednak wysłać krótką informację o tym incydencie do Stowarzyszenia Wikimedia Polska i oczekuję teraz na reakcję owego Stowarzyszenia.
Pozwalam sobie załączyć treść owej informacji :

Stowarzyszenie Wikimedia Polska
ul. Mazowiecka 59
92-221 Łódź

Szanowni Państwo !
Uprzejmie proszę o udzielenie komentarza i odpowiedzi do opisanej poniżej sytuacji, dotyczącej zamieszczenia w "WIKIPEDII Wolnej Encyklopedii" artykułu o historii jednego z U-Bootów z okresu II w. ś., a konkretnie o U-219.

Zamieszczony tam artykuł jest plagiatem mojej pracy o historii U-219, którą zamieściłem w roku 2005 na polskojęzycznej stronie www.ubootwaffe.pl w dziale "Historia U-Bootów". Mój nick na tym forum to ObltzS.

Aby nie rozpisywać się więcej bez zbędnej potrzeby, proszę o prześledzenie poniżej zawartych adresów internetowych, opisującą powyższą sytuację :
http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=1679 i udzielenia mi komentarza i odpowiedzi na podany wyżej mój adres elektroniczny.

Aby rozwiać Państwa ewentualne wątpliwości, spieszę poinformować, iż nikt nigdy nie zwracał się do mnie z prośbą o wyrażenie zgody przeze mnie na wykorzystanie mojej pracy bądź to w całości bądź to tylko w jej części. Nikomu też ze swojej strony zgody takowej nigdy nie udzielałem.
Ponieważ jest to oczywisty plagiat, uważam zatem, że mam prawo żądać od Państwa jako Stowarzyszenia, aby artykuł ten został usunięty ze zbiorów "WIKIPEDII Wolnej Encyklopedii".

Pragnę nadmienić, że o wysłaniu tej informacji poinformowałem Administratora i Moderatora tej strony p. Jacka K. [nick : Jatzoo] oraz naszą społeczność na Forum tej strony, gdzie będę informował o Państwa jako Stowarzyszenia Wikimedii Polska decyzjach w tej konkretnej sprawie.
Mam nadzieję, iż Stowarzyszeniu Wikimedia Polska zależy na pozytywnym wizerunku i pozytywnej opinii nie tylko Stowarzyszenia ale przede wszystkim "WIKIPEDII Wolnej Encyklopedii".

Łączę pozdrowienia -


Pozostaje tylko czekać na odpowiedź ... o ile jakakolwiek nadejdzie.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 09.05.07, 15:08

Witam !
Oto ciąg dalszy wymiany informacji pomiędzy Stowarzyszeniem Wikimedia Polska a mną [opisaną sytuację zamieściłem w załaczniku do e-mila jako dokument wordowski]:
1/ wczorajsza odpowiedź Stowarzyszenia :
Nie czytamy dokumentów wordowskich, gdyż mogą zawierać wirusy. Proszę to
przysłać otwartym tekstem.
Z poważaniem,
Tomasz G.
--
http://pl.wikimedia.org
--
Uwaga: powyższy mail jest odpowiedzią członka Stowarzyszenia Wikimedia Polska,
i o ile nie zostało to wyraźnie zaznaczone, nie jest to oficjalne stanowisko
Stowarzyszenia.


2/ moja odpowiedź z dnia dzisiejszego :
Szanowni Państwo !
Wczoraj wysłałem do Państwa informację o palgiacie zamieszczonego w Wikipedii artykułu o U-219. Do informacji tej dołaczyłem załącznik wordowski, gdzie opisałem pokrótce tę sprawę.
Ponieważ otrzymałem uprzejmą odpowiedź od reprezentującego Stowarzyszenie Pana Tomasza G., iż Stowarzyszenie nie honoruje tego typu załączników z uwagi na ewentualność wirusów i prosi o ponowne przesłanie tych informacji tzw. "otwartym tekstem".
Spełniając Państwa sugestie, niniejszynm to czynię i zamieszczam pełny tekst zawart w owym załączniku :


Czekam teraz na kolejną reakcję ze strony Stowarzyszenia.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 10.05.07, 21:24

Otrzymałem kolejny list ze Stowarzyszenia, który zapewne kończy już wzajemną wymianę informacji. Ponieważ przedstawiciel Stowarzyszenia wyraził zgodę "post factum" na upublicznienie owej korespondencji, oto ona :
Ten link, który Pan podał prowadzi do ogólnej dyskusji na temat tego plagiatu,
do którego nie przyszło mi do głowy zajrzeć. Dopiero jak poczytałem to co jest
w tym linku dokładniej znalazłem wreszcie Pana tekst, który jest pod adresem:

http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=665

a nie

http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=1679

i również nie jest, jak Pan na początku sugerował w ogólnym dziale "historia"
na stronie:

http://www.ubootwaffe.pl/historia

gdzie bezskutecznie poszukiwałem tego tekstu.

Nasz tekst jest istotnie skopiowany z Pana tekstu w forum. W związku z tym
usunąłem z niego całą część, którą można uznać, że stanowi Pana wkład twórczy,
pozostawiając jednocześnie suche dane, które nie podlegają prawu autorskiemu,
gdyż nie stanowią twórczości. Sam je Pan zapewne przepisał ze źródeł
wskazanych w Pana tekście.

Przy okazji pragnę również Pana przeprosić za naruszenie Pana praw autorskich
przez anonima piszącego spod numeru IP:158.75.237.222 i za to, że nikt z
administratorów Wikipedii nie dostrzegł w porę tego naruszenia. Na
usprawiedliwienie mogę jedynie powiedzieć, że forum
http://www.ubootwaffe.pl/forum - jest słabo indeksowane przez wyszukiwarki
internetowe, co prawdopodobnie utrudniło wykrycie tego plagiatu.

Przy okazji, ze zdumieniem stwierdziłem, że bez mojej zgody, cytuje Pan w
całości naszą korespondencję, łącznie z moim imiennym podpisem, jednocześnie
samemu ukrywając się pod anonimowym pseudonimem. Tego typu zachowanie nie jest
przyjętym ogólnie obyczajem i stanowi naruszenie netykiety i zwykłej ludzkiej
etyki korespondencji. Nigdy nie wyraziłem zgody na publikowanie naszej
prywatnej korespondencji, a Pan mnie nawet nie raczył poinformować, że ma taki
zamiar. Nie jestem osobą publiczną i pisałem do Pana prywatnie, o czym
informowała stopka w moich mailach do Pana. Ponadto upublicznił Pan w ten
sposób moją twórczosć naruszając moje prawa autorskie. Warunkowo zgadzam się
jednak post-factum na upublicznienie tej korespondencji pod warunkiem, że:
*Na tym samym forum przeprosi mnie Pan publicznie za naruszenie tajemnicy
korespodencji i moich praw autorskich do niej
*Na tym samym forum ujawni się Pan - podając swoje imię i nazwisko.

Jeśli nie chce Pan spełnić tych warunków proszę usunąć z tego forum całą moją
prywatną korespondecję z Panem.

Z poważaniem,
Tomasz G.


A oto moja odpowiedź :

Stowarzyszenie Wikimedia Polska
ul. Mazowiecka 59
92-221 Łódź


Szanowni Państwo !

Na moją pierwszą korespondencję do p.t. "Stowarzyszenie Wikimedia Polska" [podobnie zresztą jak i na pozostałe] był uprzejmy udzielać odpowiedzi Pan Tomasz G., który jest członkiem Zarządu władz statutowych owego Stowarzyszenia.

Pan Tomasz G. był uprzejmy napisać :
"Ten link, który Pan podał prowadzi do ogólnej dyskusji na temat tego plagiatu, do którego nie przyszło mi do głowy zajrzeć. Dopiero jak poczytałem to co jest w tym linku dokładniej znalazłem wreszcie Pana tekst, który jest pod adresem:
http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=665
a nie
http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=1679
i również nie jest, jak Pan na początku sugerował w ogólnym dziale "historia"
na stronie:
http://www.ubootwaffe.pl/historia
gdzie bezskutecznie poszukiwałem tego tekstu."

Otóż w swoim pierwszym piśmie do Stowarzyszenia w sposób wyraźny i nie budzący żadnych chyba wątpliwości podałem wszystkie najważniejsze adresy, dokładnie wskazując adres postu a w nim tekst o U-219 z forum www.ubootwaffe.pl oraz ten zamieszczony w Wikipedii. Zresztą sam Pan Tomasz G. przyznał, iż początkowo nie sugerował się moimi wskazaniami, które jak sądzę zaoszczędziłyby czasu i skróciły poszukiwania. Nie wymieniałem też nigdzie przywołanego przez Pana Tomasza G. adresu : www.ubootwaffe.pl/historia a jedynie podałem jeden z działów Forum : "Historia U-Bootów", gdzie był zamieszczony tekst o U-219.
Tyle zatem wyjaśnień, co do nieporozumień związanych z adresami.

Całą sytuację związaną z tekstem o U-219 zarówno na Forum jak i w Wikipedii przedstawiłem w formie odrębnego tematu na naszym Forum, gdzie jak mam nadzieję, Pan Tomasz G. rozumie, iż jego uczestnicy występują pod pseudonimami. Taki zwyczaj jest przyjęty niemal na każdym internetowym Forum.
Zresztą każdą moją korespondencję do Stowarzyszenia podpisywałem pełnym swoim imieniem i nazwiskiem.

Pozwolę teraz ustosunkować sie do zarzutów, które podniósł w swoim ostatnim liście Pan Tomasz G., a związanych z korespondencją i prawami autorskimi.

1/ Otóż już w swoim pierwszym liście do Sz. Państwa poinformowałem, iż :
"Pragnę nadmienić, że o wysłaniu tej informacji poinformowałem Administratora i Moderatora tej strony p. Jacka K. [nick : Jatzoo] oraz naszą społeczność na Forum tej strony, gdzie będę informował o Państwa jako Stowarzyszenia Wikimedii Polska decyzjach w tej konkretnej sprawie."
Szkoda, że reakcje związane z zarzutem upublicznienia korespondencji pomiędzy mną a Przedstawicielem Stowarzyszenia, są podnoszone dopiero teraz a nie już w pierwszej odpowiedzi ze strony Państwa, gdzie trzeba było wyraźnie to zastrzec. Uważam, że ze swojej strony spełniłem wobec Stowarzyszenia wymóg wczesnego i wyraźnego poinformowania, iż nie traktuję tego jako korespondencji o charakterze wybitnie prywatnym, gdyż nie zwracałem się imiennie do konkretnej osoby z Zarządu Stowarzyszenia ale jako do organizacji reprezentującej Wikipedię.
Nigdy też korespondencji tej nie traktowałem jako mającej charakter "prywatny", wręcz przeciwnie, zachęcony wcześniejszymi postami Administratora i Moderatora Forum, uznałem, że na krótki czas mogę w tej sprawie wypowiadać się publicznie i tak też do tej pory w dobrej wierze czyniłem.

2/ Jest mi niezmiernie przykro i pragnę wyrazić wobec Pana Tomasza G. ubolewanie, iż poczuł sie dotknięty tym, że upubliczniłem na naszym Forum zarówno Jego personalia jak i wszystkie odpowiedzi, jakie był uprzejmy skierować do mnie a dotyczące wyjaśnienia tej sprawy. Proszę wobec powyższego o przyjęcie przez Pana Tomasza G. wyrazów moich przeprosin.

3/ W dniu dzisiejszym poprosiłem Administratora Forum www.ubootwaffe.pl, aby był uprzejmy dokonać zmian w tych postach i pozostawić inicjały mojego Sz. Respondenta w formie ogólnie przyjętej, za co mam nadzieję, że nam obu Pan Tomasz G. nie ma nam tego za złe.

Jednocześnie dziękuję Stowarzyszeniu Wikimedia Polska za szybką i rzeczową reakcję, dotyczącą usunięcia z Wikipedii skopiowanego z Forum www.ubootwaffe.pl tekstu, który jak sie okazuje przywłaszczył i podał jako swój anonim piszący spod numeru IP:158.75.237.222

Pragnę zapewnić Pana Tomasza G., że doskonale rozumiem fakt, iż wobec takiego natłoku tekstów pojawiających się na różnych stronach internetowych, jest bardzo trudnym prześledzenie ich wszystkich oraz sprawdzenie, czy jest to tekst oryginalny czy też jest to może plagiat, jak w opisywanym przypadku. Nie jest to przecież złą wolą ze strony Wikipedii, gdyż mam świadomość tego, iż nie ma na to wpływu.

"WIKIPEDII Wolnej Encyklopedii" życzę dalszego rozwoju oraz dobrej współpracy z uczciwymi i odpowiedzialnymi autorami.

Łączę pozdrowienia -
Andrzej N. [ObltzS]


Dziękuję Stowarzyszeniu i jego Przedstawicielowi, za niemal natychmiastową reakcję, bo w przeciągu 48 godz. załatwił to, co wydawało się początkowo nie do załatwienia. Przyjemnie skonstatować fakt, że Stowarzyszenie Wikimedia zechciało uznać prawa www.ubootwafe.pl do tekstu o U-219.
Mam nadzieję, że spełniłem warunki podane przez mego Sz. Respondenta i nie czuje On urazy zarówno do mojej osoby jak również w stosunku do Administratora Forum jak i naszej społeczności.
Cieszy tak szybka i zdecydowana reakcja ze strony Stowarzyszenia, które w sposób poważny i odpowiedzialny traktuje swoją społeczną misję.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 11.05.07, 06:46

Witam !

Otrzymałem odpowiedź od Pana Tomasza G., który prosił o zamieszczenie na Forum wyjaśniena, co niniejszym czynię :

Nasza korespondencja miała prywatny charakter z jednego prostego względu.
Mianowicie Stowarzyszenie Wikimedia Polska nie odpowiada w żaden sposób za treści zamieszczane w Wikipedii. Wikipedia jest projektem amerykańskiej Fundacji Wikimedia, zarejestrowanej na Florydzie. Do tejże Fundacji należą wszystkie serwery na których działa Wikipedia i ona odpowiada prawnie za jejfunkcjonowanie.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska jest tylko instytucją pomocniczą - która z jednej strony jest rodzajem "związku zawodowego" reprezentującego społeczność polskiej Wikipedii a z drugiej pośrednikiem między Fundacją i polskimi instytucjami. Fakt, że jestem członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia nie daje mi żadnych szczególnych uprawnień w ramach Wikipedii.

Moje prawo do usunięcia naruszenia prawa autorskiego wynika tylko z tego, że jestem jednym z administratorów Wikipedii, którzy są wybierani przez całą społeczność tego projektu. Takich administratorów jest ponad 100. Nie mają oni dostępu do serwerów, lecz tylko dodatkowe narzędzia działające z poziomu oprogramowania, które umożliwiają np: kasowanie całych artykułów. Muszą się oni jednak stosować do zasad i zaleceń wypracowanych przez całą społeczność,
zaś nadużywanie "administracyjnych przycisków" może skutkować odebraniem im praw administratora. Z tego właśnie względu zanim mogłem dokonać drastycznego cięcia artykułu musiałem mieć 100% pewności, że postępuję właściwie.

Prosiłbym, aby Pan umieścił to wyjaśnienie na forum, w formie cytatu.
Prosiłbym też o umieszczenie na tym forum informacji o trybie usuwania
naruszeń praw autorskich w Wikipedii - o którym wspominałem Panu w bodaj
drugim mailu do Pana.

Z poważaniem,
Tomasz G.


jak również informacja przekazana ze strony Stowarzyszenia o trybie usuwania naruszeń praw autorskich :

Wikipedia to encyklopedia, którą każdy może edytować i dlatego czasami zdarza się, że nieuczciwe osoby kopiują treści z innych stron metodą copy-paste. Staramy się wyłapywać tego rodzaju naruszenia praw autorskich. W oczywistych przypadkach takie wpisy są usuwane od razu. W przypadkach wątpliwych hasło jest umieszczane w spisie stron podejrzanych o naruszenie praw autorskich:

http://pl.wikipedia.org/wiki/WP:NPA

i gdy sprawa się w przeciągu miesiąca nie wyjaśni, podejrzane wpisy są
usuwane. System ten nie jest w 100% doskonały i czasami, niektóre naruszenia praw autorskich przechodzą niezauważone, ich odsetek nie jest jednak wysoki.

Gdy ktoś sie do nas zgłosi z dowodem na to, że zostały naruszonego jego/jej prawa autorskie oczywiście usuwamy te treści. Z drugiej strony są też przypadki fałszywych zgłoszeń - tzn. przypisywania sobie praw autorskich do tekstów w Wikipedii, bez żadnego, przekonującego dowodu w tej sprawie. W związku z tym właśnie proszę wskazać dokładnie adresy podstron, z których być może tekst został przekopiowany do Wikipedii.


Temu całemu tematowi nadałem tytuł w formie pytającej : "Czy Wikipedia stosuje plagiat ?" - jak się szybko okazało poprzez działania Stowarzyszenia i jego przedstawiciela, Pana Tomasza G., do którego się zwróciłem pytanie to nie pozostało pytaniem retorycznym. I to chyba najbardziej cieszący fakt i finał całej tej sprawy, a Panu Tomaszowi G. raz jeszcze w imieniu naszej forumowej społeczności serdecznie dziękuję za okazane zainteresowanie i udzieloną pomoc.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Jatzoo » 11.05.07, 07:46

Cieszę się ObltzS, że udało się wyjaśnić sprawę... ale mam takie delikatne uczucie, że niezbyt miło Cię potraktowano.. no ale może to tylko moje odczucie...
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Postprzez ObltzS » 11.05.07, 19:52

Witam !
Coż można powiedzieć : "finis coronat opus". Dziękuję Adminowi i Adi'emu Cherryson'owi za wsparcie i namowę, by jednak spróbować, co jak pokazały ostatnie 72 godz. warto było.
Została przetarta pewna ścieżka, co w przyszłości [oby takich sytuacji nigdy jednak nie było] może być przydatne - uzyskaliśmy pewność, że nie tylko warto, ale przede wszystkim trzeba.
W imię obrony naszego Forum oraz jego tzw. własności intelektualnej, by nikt nie czuł się bezkarnie, wykorzystując dorobek jego Forumowiczów.
I to by było na tyle - jak mawiał nieodżałowany Jan Tadeusz Stanisławski.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Adi Cherryson » 16.05.07, 14:26

Bardzo dobra wiadomość.

Myślę, że początkowe trudności, które Jatzoo opisał jako niezbyt miłe traktowanie wzięły się ze wzajemnej nieufności. Kolega ObltzS najpierw lekko oburzony (słusznie oczywiście) napisał post na Forum, zamiast wyjaśnić sprawę. Nie spodobało się to drugiej stronie - bo kto z chęcią przeczyta o sobie: czy x stosuje plagiat?, i zaczęły się uszczypliwości. Ale ostatecznie wyszło dobrze, tak jak przypuszczałem. :wink:
Myślę, że nie straciliśmy zaufania do Wikipedii.

Pozdrawiam
Adi
Adi Cherryson
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 71.000 BRT

Dołączył(a): 09.01.06, 18:43
Lokalizacja: Katowice

Postprzez ObltzS » 15.12.07, 11:10

Witam !
Tak na marginesie o Wikipedii jako źródle ewentualnych informacji, które warto traktować ostrożnie ... i po dodatkowym sprawdzeniu :
http://nt.interia.pl/internet/wiadomosci/news/armia-usa-upiekszala-wikipedie,1027536
oraz :
http://nt.interia.pl/internet/wiadomosci/news/bledna-strona-wikipedii,823975
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez driver134 » 15.12.07, 11:21

Co do amerykańskiej armi wcale mnie to nie dziwi bo przecież wszystko co amerykańskie musi byc najlepsze. swoją drogą ciekawe jak bardzo byli wściekli jak ich rosjanie wyprzedzili w drodze do berlina
driver134
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 354.000 BRT

Dołączył(a): 12.12.06, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez evan82 » 15.12.07, 14:36

Ludzie z Wikipedii się wycofali z tego błędu i słusznie zrobili. Koledzy, przecież w naszym kraju jeżeli jesteśmy autorami utworu muzycznego, tekstu czy jakiś innych dzieł, to już obowiązuje prawo autorskie.
Trzeba tylko udowodnić że to nasze dzieło i tyle. Natomiast rejestracja w jakimś organie prawnym który dba o to by nas nie oszukano w sprawie ewentualnych dochodów z naszego dzieła to już inna sprawa.
Nienawidzę plagiatów.
Jeżeli nie ma podane kto jest prawdziwym autorem to plagiat i nie szanowanie cudzej pracy i to wszystko. Pozdrawiam. :)
evan82
Kapitän zur See
 
Tonaż: 921.000 BRT

Dołączył(a): 03.11.07, 01:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy Wikipedia stosuje plagiat ?

Postprzez ObltzS » 01.01.13, 20:06

Witam !

Szperając po necie natrafiłem na taki link : http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:U-Boot. Ponieważ moje własne doświadczenia (prawie sprzed sześciu lat) w kontaktach z tą witryną nie zapisały się najlepiej w mojej pamięci, a na końcu informacji "Pkt. 6 Przydatne linki zewnętrzne" wymieniona jest m. in. strona naszego Forum (na którym się udzielamy), wzbudziło to pewne moje obawy i podejrzenia związane z realizacją tego projektu.
Jest to typowy projekt społecznościowy, gdzie absolutnie każdy może się do niego włączyć w dowolnym momencie i zamieścić w nim swoją pracę, tematycznie związaną z głównym tematem - U-Bootwaffe (okręty, dowódcy, zdarzenia, technika itp.).

Podany link do strony naszego Forum, może stanowić pokusę dla wielu ewentualnych przyszłych współautorów tego Wikiprojektu, aby w kwestiach opisów działań operacyjnych różnych U-Bootów (dwójek, siódemek, dziewiątek) kopiować niemal żywcem tytaniczną pracę Łukasza (kilka setek świetnych i rzeczowych opisów) lub to samo zrobić z pracami Maćka (znakomite pod względem merytorycznym opracowania i opisy technicznych kwestii tak samych konstrukcji jak i działania przeróżnych urządzeń, systemów i pozespołów U-Boota i jego uzbrojenia). A trzeba przyznać, że te opracowania zamieszczone na naszym Forum kusiły już wielu ...

Nie pozostaje zatem chyba nic innego, jak śledzić poczynania owego "Wikiprojektu U-Boot" i wnikliwie czytać zamieszczane tam prace, o ile projekt ten będzie nadal się rozwijał ...
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.725.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Czy Wikipedia stosuje plagiat ?

Postprzez SnakeDoc » 07.01.13, 16:02

Cóż, stwierdzenie, że Wikipedia to projekt polegający na przepisywaniu źródeł oraz ewentualnym tłumaczeniu obcojęzycznych haseł to niesprawiedliwe uogólnienie, ale w temacie okrętów podwodnych odnoszę wrażenie, że tak właśnie jest. Pół biedy jeżeli te źródła są podane, gorzej - gdy dochodzi do bezczelnego kopiowania - i wtedy należy interweniować. Natomiast co do samej jakości haseł - widać to w temacie okrętów podwodnych: kwiatki typu "ściana peryskopu", "torpedy Lüt", "kontrola ognia". A sugestie czy próby dyskusji autorzy artykułu ignorują...
SnakeDoc
Fregattenkapitän
Fregattenkapitän
Moderator Team
 
Tonaż: 545.000 BRT

Dołączył(a): 07.08.07, 20:55


Posty: 16 • Strona 1 z 1

Powrót do Nie związane



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron