1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

manualne celowanie

Moderatorzy: Jatzoo, dragonfly

Posty: 112 • Strona 3 z 51, 2, 3, 4, 5

Postprzez lkasprzak » 16.03.06, 10:53

Jagdtiger napisał(a):
lkasprzak napisał(a):po lini kursu celu do celu

Z wyjątkiem tego zawiłego sformułowania to mniej więcej dobrze rozumujesz...


No tak... :wink:, trochę niezrozumiale napisałem... Mam pytanko: czy pomiaru odległości np. podczas dużych fal można robić na pauzie. Złapać linię wody, zpauzować grę i znaleźć najwyższy maszt? I czy wprowadzacie dane do TDC przez notatnik czy ręcznie w TDC? To samo z pomiarem prędkośći: mierzycie stoperem w notatniku czy ręcznie nomografem?

PS. kaa na Twoich screenach masz bardzo ciekawy prędkościomierz, kompas i głębokościomierz. Masz może linka do nich??
lkasprzak
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 18.000 BRT

Dołączył(a): 14.03.06, 18:31
Lokalizacja: ZDolny Śląsk

Postprzez kaa » 16.03.06, 15:07

lkasprzak napisał(a):czy pomiaru odległości [...] można robić na pauzie.

Spróbuj.
lkasprzak napisał(a):I czy wprowadzacie dane do TDC przez notatnik czy ręcznie w TDC?

Zależy od metody ataku.
lkasprzak napisał(a):mierzycie stoperem w notatniku czy ręcznie nomografem?

Stoper + mapa + nomograf.
lkasprzak napisał(a):PS. kaa na Twoich screenach masz bardzo ciekawy prędkościomierz, kompas i głębokościomierz. Masz może linka do nich??

To chyba z RUB... nie pamiętam.
kaa
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 320.000 BRT

Dołączył(a): 19.04.05, 21:36
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lkasprzak » 16.03.06, 15:20

kaa napisał(a):
lkasprzak napisał(a):czy pomiaru odległości [...] można robić na pauzie.

Spróbuj.


Wiesz... Próbować to ja próbuję tylko czy to jest dokładny pomiar??

Co do metod ataku to jakie masz na myśli??

Sorry za banalne pytania, ale jestem kompletny n00b w świecie SH3.
lkasprzak
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 18.000 BRT

Dołączył(a): 14.03.06, 18:31
Lokalizacja: ZDolny Śląsk

Postprzez marv » 16.03.06, 15:33

-przy ataku na wiele celow (konwoj) korzystam z notatnika

-przy ataku na pojedynczy cel zawsze recznie wprowadzam dane do TDC

-przy ataku na wiele celow, ktore stoja zawsze recznie wprowadzam dane do TDC

-z moich obserwacji wynika ze NIE DA sie na pauzie dokonac pomiaru odleglosci. W momencie jak zapauzujesz to zablokuje ci sie mozliwosc pomiaru.
Chyba, ze ty robisz tak ze robisz pomiar i szybko pauzujesz, zeby sprawdzic jak wyszedl. Mocno cierpi na tym realizm... :lol:
marv
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 54.000 BRT

Dołączył(a): 08.02.06, 20:53

Postprzez lkasprzak » 16.03.06, 16:10

Najpierw ustawiam podziałkę na linii wody, a potem daję pauzę i normalnie ustawiam podziałkę na najwyższy maszt i wylicza mi odległość i to wszystko na pauzie.
lkasprzak
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 18.000 BRT

Dołączył(a): 14.03.06, 18:31
Lokalizacja: ZDolny Śląsk

Postprzez kaa » 16.03.06, 16:22

Skoro już tak robisz, to po co pytasz czy można? :) Czy dokładny... chyba im mniej buja, tym dokładniejszy, nie?

Co do metod ataku: zależy czy przyjmujesz wcześniej określone parametry strzału (wtedy TDC) czy wypracowujesz je na bieżąco (wtedy notatnik).
kaa
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 320.000 BRT

Dołączył(a): 19.04.05, 21:36
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez szymek » 22.04.06, 21:52

Jakie są stosowane przez Was sposoby wznaczania kursu celu?
Czy oprócz tego który podali Boba i Kaa są jeszcze jakieś inne,
szybsze? ( Oczywiście nie "na oko")

Pozdro.
szymek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 18.000 BRT

Dołączył(a): 20.04.06, 21:33
Lokalizacja: Gostyn Wlkp.

Postprzez kaa » 23.04.06, 09:52

Zostałem szczurem lądowym...

ale przychodzą mi do głowy dwie ogólne drogi do wyznaczenia kursu celu. Pierwsza to opisana już metoda obserwacji zmian namiaru oraz odległości i odnotowywania kolejnych pozycji celu na mapie - linia przeprowadzona między nimi wskaże kurs.

Drugi - szybszy, acz mniej precyzyjny - sposób to określenie kursu na oko - na podstawie ustawienia celu względem obserwatora (czyli za pomocą kąta od dziobu zwanego też AoB, namiaru i kursu własnego).

Jakoś nie umiem wyobrazić sobie jak zrobić to inaczej...
kaa
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 320.000 BRT

Dołączył(a): 19.04.05, 21:36
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez JiMi » 24.04.06, 14:34

Witam.
Jestem tutaj nowy, wiec moze napisze tylko ze gram w ta gre okolo pol roku - za to praktycznie non stop ;) wiekszosc patrolu plywam na czasie rzeczywistym bez kompresji...gram w wersje RUB 1.45 + SH3 Commander + okolo 30 innych modow. 100% - choc na poczatku nie bylo latwo teraz sobie nie wyobrazam innej opcji...

teraz moze co do manualnego celowania....nauczylem sie wszystkiego z stronek Wazoo...ja robie to tak:
1. Torpedy odpalam praktycznie zawsze pod katem 90 stopni - AOB 90 ster lub bakburta z odlegolosci nie wiekszej niz 1000m
2. Pomiar kursu i predkosci celu wyznaczam zaznaczajac pozycje celu na mapie w minutowych odstepach - wiadomo poloczone daja kurs - nomograf daje predkosc
3. uzywam w 90% zapalnikow uderzeniowych - na poczatku bylo na odwrot ale jak sie nauczyalem celowac w maszynownie lub bunkry z paliwem to zmienilem strategie - jedno dobrze wycelowane cygaro i C2, C3 tona od razu...
4. konwoj staram sie zaatkowac wplywajac w jego srodek tzn wynuzajac sie w jego srodku i wtedy strzelam z rufowych i dziobowych - raz ustawiony TDC pozwala na to bez problemow

Jako ze gram wiekszosc czasu na TCx1 to zawsze po zlapaniu jakiegos kontaktu najpierw na hydrofonie potem wizualnie staram sie wziasc kurs na wyprzedzenie ustawic sie w dogodnej pozycji, zanurzyc sie i czekac na swoja ofiare - w miedzyczasie dokonuje pomiarow....

Na koniec dodam moze ze osiagam praktycznie 100% celnosci naprade bardzo zadko pudluje sa to jakies sporadycznie przypadki gdy np konwoj zacznie zygzakowac po pierwych trafieniach albo statki zaczna omijac wraki....

Pozdro 4 all
JiMi
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 65.000 BRT

Dołączył(a): 24.04.06, 13:59
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez Kekacz » 24.04.06, 15:54

Witajcie! Nowy tu jestem, znaczy w sensie postowania, nie czytania :)

Widze ze niektorym sen z powiek spedza dobre ustawienie AoB. Jest na to bardzo łatwy sposób - kalibrowanie TDC. Opisal go Wazoo w swoim manualu, z tym ze on stosuje metode kursów 90* wzgledem kursu przyszlej ofiary. Troszke zmodyfikowalem jego sposob dla wlasnych celow, sprawdza sie on w 100%

1. Jak zwykle trzeba poznac predkosc i kurs wrazej jednostki. Jest to opisane juz wczesniej tutaj, czyli namiar i odleglosc a za 3 minuty i 15 sek drugi namiar i odleglosc. W tym temacie, wczesniej, jest podany czas 3 minuty, ale w aktualizacji instrukcji Wazoo jest juz dodane te 15 sek. Daje to bardziej rzeczywistą prędkosc.
Dla przypomnienia, odleglosc pokonana w ciagu 3:15 i pomnozona przez 10 to predkosc jednostki np: 0.9 * 10 = 9 kts
Predkosc trzeba wrzucic do TDC przestawiajac programowanie na reczne. Po ustawieniu predkosci nalezy wyłączyc mozliwosc recznego ustawiania torped. Wazne!

2. Kiedy juz zostaly oznaczone punkty z pkt 1 nalezy wykreslic sobie na mapie kurs wroga, tak dlugą linią aby przechodzila przed dziobem naszego okretu. Sami musimy ustawic okręt tak aby byc ustawionym mniej wiecej prostopadle do kursu wroga, z tym ze nie musi to byc akurat 90*, moze to byc 85*, 120*, jak komu wygodniej. I tak nie trzeba bedzie zaprzegac kalkulatora.

3. Czas wykalibrowac naszego TDC.

Załóżmy ze jestesmy ustawieni dziobem pod katem 75* w stosunku do kursu wroga. Nalezy pociagnac na mapie linie od naszego okretu przez namiar 0* (rowniez naszego okretu) tak aby przeciela sie z kursem wroga. Dzieki kątomierzowi bedziemy mogli zmierzyc AoB dla namiaru 0*
Czas na kalibracje.
Ustawiamy peryskop/uzo na namiar 0*, dodatkowo w notatniku wprowadzamy zmierzony na mapie AoB. Reszta pól, czyli predkosc i odleglosc powinny byc puste! Jesli cos jest ustawione w notatniku, nalezy najpierw go wyczyscic klikajac na X.

Uzywam notatnika dlatego, poniewaz latwiej ustawic kąt AoB co do jednego stopnia.

Po ustawieniu AoB zatwierdzamy wartosc fajką oraz zatwierdzamy jeszcze raz w notatniku w okienku glownym. Wtedy zostanie zaprogramowany TDC. Wazna rzecz, TDC musi byc ustawione na automatyczne programowanie torped!

Co daja takie kombinacje?
Wystarczy teraz ustawic peryskop/uzo na nadplywajacy cel a awtomacik automatycznie zaktualizuje AoB! Teraz mozna sobie zalockowac cel (klawisz L). Jak wiadomo peryskop bedzie wtedy podazal za celem, namiar bedzie sie zmienial, nasz wykalibrowany AoB równiez.
Koniec z meczarniami. Wystarczy raz wykalibrowac TDC na poczatku planowania akcji a AoB bedzie sie automatycznie zmienial w zaleznosci od tego jaki namiar wskazemy peryskopem. Przy zalozeniu ze nadplywajaca ofiara nie zmieni kursu :>

4. Przed atakiem trzeba jeszcze zmierzyc odleglosc do celu przy pomocy peryskopu/uzo oraz notatnika. Wszyscy wiedza jak to zrobic :>
Dodam tylko ze przed wyslaniem odleglosci do TDC w notatniku musi byc wpisana tylko i wyłącznie odleglosc do celu.
AoB ustawia sie sam, predkosc jest juz ustawiona w TDC a wiec obie wartosci już sa zbedne a nawet moglyby popsuc wczesniejsze dobre ustawienia. Jesli jest cos poza odlegloscia, kliknac na X.

5. Otwarcie luków i ognia! :)


Podalem wyzej kalibracje dla naszego namiaru 0*. Nic nie stoi na przeszkodzie aby obrac sobie inny kąt.
Kekacz
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 7.000 BRT

Dołączył(a): 24.04.06, 15:10
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez kaa » 24.04.06, 16:52

@Kekacz
No o zaletach trybu AUTO pisaliśmy już wiele razy - nie wspomniałeś tylko, że na koniec - po zalaniu rur - warto odblokować peryskop i przycelować tam gdzie najbardziej zaboli.

@JiMi
Bez kompresji, powiadasz... niezły hardkor. :]
kaa
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 320.000 BRT

Dołączył(a): 19.04.05, 21:36
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez JiMi » 24.04.06, 23:22

@kaa

no wiekszosc czasu ;) ale nie caly..na patrol nie chce mi sie plynac w TCx1 ale wachty zmieniam :) a podczas patrolu to lodka sobie plywa na laptopie a ja robie co mam do roboty ;) heh jak cos wypatrza albo uslysza to zaczyna sie zabawa...

pozdro
JiMi
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 65.000 BRT

Dołączył(a): 24.04.06, 13:59
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez marv » 25.04.06, 00:59

grasz w SH3 na laptopie? :roll:
marv
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 54.000 BRT

Dołączył(a): 08.02.06, 20:53

Postprzez JiMi » 25.04.06, 06:30

tak...ma radka x700 na pokladzie wiec ciagne ta gre spokojnie. ;)

pozdro
JiMi
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 65.000 BRT

Dołączył(a): 24.04.06, 13:59
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez JiMi » 25.04.06, 09:18

Witam ponownie ;)

Może teraz ja opisze krok po kroku jak celuje manualnie metoda Fast 90 stopni.

1. Mamy kontakt wizualny z celem. Wyznaczam kurs na wyprzedzenie w taki sposób, aby mój U-boot caly czas pozostal w bezpiecznej odległości - nie zauważony.
2. Plynac na wyprzedzenie zaczynam pomiary. Najpierw na mapie zatrzymuje czas i na powiekszeniu gdzie podzialka jest 2500m (na RUB 1.45 na większej już nie widac okretu wroga na mapie) zaznaczam pozycje przeciwnika, przelaczam widok na UZO/Peryskop i startuje stoper.
3. Po minucie znow przeskakuje na mape - pauza i zaznaczenie pozycji wroga. Operacje te powtarzam minimum 3 razy - po 3 minucie mam 4 punkty wyznaczające kurs przeciwnika, a po zmierzeniu odległości pomiedzy pierwszym a ostatnim mam tez odległość jaka przebyl w ciagu tych trzech minut - wazne żeby pamiętać o tym ze gdy przy pomiarze odległości wartość przeskakuje np. z 0.6 na 0.7 km to tak naprawde nie jest to 700 m tylko 650m - taki malu Bug. Majac dystans pokonany w czasie uzywam nomografu do odczytu prędkości.
4. Łącząc kolejne punkty wyzczam kurs celu - wyznaczam go na mapie dostatecznie dluga prosta, a nastepnie w odległości pozwalającej mi na ustawienie się w dogodnej pozycji wyznaczam kurs prostopadly do kursu celu - latwo to zrobic przy uzyciu katomierza i dostępnych narzedzi.
5. Plyne sobie spokojnie caly czas w bezpiecznej odległości na pozycje do ataku….musze wyprzedzic cel dostatecznie duzo aby zajac pozycje i zejsc pod wode. W międzyczasie w TDC wlaczam manualne wprowadzanie parametrow i ustawiam prędkość celu na podstawie swoich pomiarow. Znow wlaczam automat.
6. Po dotarciu na pozycje i zanurzeniu się czas na kalibracje peryskopu z TDC. Wlaczam manualne wprowadzanie parametrow, a nastepnie ustawiam peryskop na 0 - można to zrobic wciskając „-„ po czym znow przechodze na TDC (caly czas ustawione na manulane wprowadzanie danych) i ustawiam AOB w zależności od tego od jakiej burty będę atakowal na 90 stopni bak lub ster burty celu. W tym momencie znow wlaczam automatyczne przeliczanie TDC - peryskop z TDC skalibrowany. W tym momencie ustawienia wyglądają tak - prędkości celu ustawiona, AOB = 90 stopni dokladnie na 0 na peryskopie co znaczy ze w momencie przejscia statku wroga przez 0 na peryskopie jego burta będzie dokladnie pod katem 90 stopni w stosunku do mojego dziobu (bądź rufy - ustawiamy wtedy dla 180 stopni na peryskopie a nie dla 0).
7. Odległość - okazuje się ze nie jest tak naprawde wazna! Nie jest kluczowa dla celnego strzelania (przy strzale od 1500m do 500m) - wyznacza nam mniej wiecej moment trafienia torpedy w cel (czerwona wskazowka na stoperze) ale tak naprawde kluczowym dla trafieniajest AOB i prędkość celu oraz poprawne ustawienie U-boota - ja atakuje mniej wiecej z 600-800 m i tak naprawde nie jest wazne czy odległość ustawie na 1000m czy na 500 - zawsze trafie wynika to z prostych zasad matematycznych
8. Podsumowując stoimy na kursie prostopadłym do kursu celu, na peryskopowej nasłuchując komunikaty o zbliżającym się celu, AOB ustawione na 90 stopni dla wartość 0 na peryskopie, prędkość celu ustawiona - odczytana z nomografu.
9. Ustawiamy sobie torpedy - zapalnik głębokość prędkość - wazne żeby w salwe nie laczyc torped o roznych prędkościach!!
10. Wystawiam peryskop i patrze sobie z jakim musze strzelic wyprzedzeniem tzn obracam peryskop tak aby wartość GYROANGLE wynosila dokladnie 000 to oznacza ze torpeda nie będzie mogole skręcała po wylocie z wyrzutni - poplynie prosto przed siebie na spotkanie z burta przeciwnika.
11. Teraz pozostaje nam tylko zalac luki i czekac az statek wroga sam podpłynie pod nam pod nos - ja zwykle strzelam mniej wiecej pod komin lekko przed znajduje się tam maszynownia/bunkry z paliwem - prawie zawsze jedna torpeda wystarczy.

Zasade ta można stosowac do ataku na konwoj raz ustawione TDC dziala dla wszystkich statkow bo ida one tym samym kursem - można obrocic peryskop o 180 i atakowac z rufowych TDC samo przeliczy AOB i wszystko będzie w porządku. Oczywiście jeśli statki zmienia kurs po pierwszych trafieniach nasze ustawienia będą już nie aktualne dlatego wiec najpierw strzelamy do najdalszych statkow lub wolnymi torpedami….zwykle udaje się odpalic salwe i spadac zanim się zrobi za goraco…

Jest to metoda malo kozacka ale za to bardzo skuteczna można TDC kalibrowac tez dla innych wartość AOB ale o tym pisal już kolega wyzej. Na stonie Wazoo jest opisane jak to zrobic dokładnie.

pozdro
JiMi
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 65.000 BRT

Dołączył(a): 24.04.06, 13:59
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez dragonfly » 25.04.06, 10:34

Hehehe, robię dokładnie tak samo! ;) Kiedy widzę że nie mam szans na ustwienie się prostopadle do celu, to daruję sobie atak - szkoda torped.
dragonfly
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 800.000 BRT

Dołączył(a): 22.09.03, 12:42
Lokalizacja: Żagań

Postprzez szymek » 26.04.06, 07:54

Czy ma ktoś może przetłumaczony na polski poradnik Wazoo 2.0 ?
Czy grając na multi można mieć zainstlowany "bearings_2.0
i "NavMapTools' ?

Pozdro.
szymek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 18.000 BRT

Dołączył(a): 20.04.06, 21:33
Lokalizacja: Gostyn Wlkp.

Postprzez Kekacz » 26.04.06, 08:02

Mozna miec zainstalowane. W koncu nie zmienia to fizyki świata, nie da się głębiej zanużyc, szybciej płynąć.

Co do wazoo w naszym jezyku... mają wszyscy, ktorzy czytając odrazu go tłumaczyli... w głowie. Nie licz ze ktos to spisywał na kartce.
Kekacz
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 7.000 BRT

Dołączył(a): 24.04.06, 15:10
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez gonsalez » 17.10.07, 21:29

W zwiazku z tym, ze co jakis czas pojawiaja sie posty nowych ludzi, dotyczace manualnego odpalania torped, postanowilem zamiescic swoj poradnik manualnego celowania.
Doszedlem do niego po dlugich godzinach cwiczen i chyba jeszcze dluzszym wertowaniu forum.(nie tylko tego)
Dodam tylko, ze gram na 100% realizmu, minus wlaczony widok zewnetrzny ale tylko z powodow estetycznych (screeny, widoczki itp) nie wykorzystuje tego w zaden sposob aby ulatwic sobie gre. Do tego gram na wersji SHIII z supersellera plus GWX 1.03
A wiec od poczatku:
Plynac normalnym kursem mam na mostku tylko podoficera ze specjalizacja watchman oraz 3 marynarzy. W momencie zameldowania mi przez wachte o spotkaniu obcego statku na mostek wystawiam oficera wachtowego(czyli tego ktory ma specjalizacje watchman). Pojawia sie wtedy aktywna ikonka oficera wachtowego w lewym dolnym rogu. Ten z lornetka)
Korzystam z dostepnej opcji w jego meldunkach: report nearest conctacts (czy jakos tak).
Dzieki temu oficer podaje mi komunikat np ship spotted, bearing 319, range 14500.
Z tego co zauwazylem trafnosc jego namiarow nie jest stala i zalezy od wyszkolenia, wiec uwaga ofiecer ten moze sie mylic.(ale raczej niewiele)
Majac te informacje przechodze na widok mapy i na malym zblizeniu, (tym gdzie pokazuje mi sie taki katomierz wokol polozenia mojego u-boota) zaznaczam linijka bearing podany przez oficera (od polozenia miejsca u-boota, tylko kierunek, odlegoosc w tym momencie nie wazna) czyli np 319.
Jako ze na tak malym widoku nie da sie wyznaczyc odleglosci 14500 m oddalam widok i korzystajc z linii zaznaczonej linijka, ktora idzie przez bearing 319 zaznaczam cyrklem odleglosc 14500m.
Czynnosc powtarzam 2 razy w odstepach okolo 1-2 min (czasu gry)
W ten sposob wyznaczam przyblizony kurs statku nawet w odleglosci kiedy go jeszcze nie widac za bardzo.(gram na wlaczonej opcji GWX, ktora zwieksza zasieg widocznosci do 16 km)
Majac przyblizony kurs, ustawiam swego u-boota tak aby byc pod katem 90 do wyznaczonego kursu i w odleglosci miedzy 500-1000m od niego.
Zanurzam sie i czekam az wrogi okret znajdzie sie w polu widzenia.
Dalej wykorzystuje standardowa technike ataku z AOB 90, czyli:
1.identyfikuje cel (korzystajc z info na forum wylaczylem sobie wstepne rozpoznawanie celow, czyli widzac okret nie wiem nawet czy to merchant czy destroyer itp-polecam!!!)
2.ustawiam glebokosc torped metr ponizej glebokosci zanurzenia, podanej w ksiazce z sylwetkami okretow. Celownik magnetyczny, przy sztormie kontaktowy, choc w ogole rzadko wtedy atakuje- duza szansa na missa bo trudno precyzyjnie okreslic odleglosc od celu.
3. peryskop ustawiam w pozycji zero a TDC przestawiam na manual. Kat AOB ustawiam na 90 w odpowiednia strone.
4.Wyznaczam dokladny kurs, oraz predkosc statku uzywajac peryskopu. Metoda: 1 pomiar i zaznaczamy bearing i odleglosc, drugi pomiar po minucie i znowu na mapie zaznaczamy pkty odpowiadajacy odczytanej odleglosci i wartosci bearing. Nastepny pomiar po 2 minucie i ostatni po 3 min. Laczymy pkty linia i mamy kurs okretu, odleglosc miedzy skrajnymi pktami po 3 minutach rowna jest predkosci okretu w knotsach.
Predkosc wprowadzam do TDC, odleglosc (miedzy u-bootem a pktem przeciecia sie wyznaczonego kursu i linii od dziobu mojego statku)mierze i wprowadzam tez do TDC. na chwile przed odpaleniem torped mierze ja jeszcze raz peryskpem by sprawdzic czy za duzo sie nie pomylilem. na ogole sie czlowiek troche pomyli. Poprawki szybko wprowadzam do TDC manualnie
5.Otwieram luki torpedowe i czekam az wrogi okret przechodzi przez linie zero na ktorej ustawiony jest moj peryskop. Torpedy odpalam kiedy zero jest tuz przed nadbudowka wroga.
That`s all folks !!!!
Ta metoda, przy dobrej pogodzie mam 90% skutecznosci, modyfikacja jej tak aby odpalic torpedy pod kazdym innym katem niz AOB 90 jest b. prosta.
Minusem jest to, ze nie potrafie ta metoda zaatakowac naraz wiecej niz jednego okretu, wiec przy konwojach gorzej. Wprowadzanie danych do TDC recznie ma swoj klimat ale trzeba sie rowniez uwijac. Czas leci i adrenalinka skacze. Oj to jest w tym fajne :D
gonsalez
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 56.000 BRT

Dołączył(a): 29.08.07, 17:28

Postprzez Kosmo » 18.10.07, 22:19

W imię ojca i syna :D metodą fast 90 advanced trafiłem mały tankowiec z 3600 m sam dokonując wszystkich przeliczeń (zabawa kątomierzem zabiera za dużo czasu i z precyzją może być różnie), gram od 2 dni na 100% realizmu i właśnie ten temat przyczynił się do zmiany mojego podejścia :wink:
Kosmo
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 4.000 BRT

Dołączył(a): 14.10.07, 23:32
Lokalizacja: Lorient

Postprzez kranz » 19.10.07, 16:47

ja polecam metode tzw."kola".malo liczenia, duza precyzja i elastycznosc w podchodzeniu do celu.
kranz
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 52.000 BRT

Dołączył(a): 15.01.07, 19:04

Postprzez dragonfly » 20.10.07, 11:06

Ja z kolei od zawsze stosuję w/w Fast 90 i wyniki mam bardzo dobre :)
dragonfly
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 800.000 BRT

Dołączył(a): 22.09.03, 12:42
Lokalizacja: Żagań

Czy moj sposb obliczen jest dobry?

Postprzez tygrysek » 21.10.07, 01:02

Po przeczytaniu poradnika dotyczacego manualnego celwoania amm kilka pytan

Sytuacja jest nastepujaca- moj kurs 0 stopni, kurs celu obliczylem na okolo 27 stopni poslugujac sie wyznaczeniami kolejnych pozycji celu i przedluzeniem tego w linie
Moj bearing na cel wynosi okolo 16 stopni
rozumiem ze w tej sytuacji moj namiar bezwzledny na cel wynosi 0-16 zyli -16, tak?
Ich namiar bezwzgledny wynosi nasz namiar bezwzgledny-180 czyli -196. tak?
W tej sytuacji AOB to kurs celu-ich namair bezlwedny czyli 27-(-196)=223 a jako ze AOB jest wieksze niz 180 to Aob=360 -223=137
Bylbym wdzicezby gdyby ktos skontrolowal czy moje rozumowanie jest prawdilowe, szczegolnie interesuje mnie kwestia minusow
2) mam tez problem z namiarem predkosci- czy moge w tym celu korzystac z tego urzadzenia ktore jest w persykopie czy musze obliczac droge przebyta przez cel w czasei miedzy oblicznieami?
Czy dlugosic wyznaczone cyrklem sa w kilometrach czy w wezlach- jezeli np cel w ciagu 2 min pokonal odleglos ktora wynosi 0.5 to oznacza to ze porusza sie z predkosci 15 (ale wezlow czy km?)
Dzikeuje tym ktory przberneli prze zmoj post i chca pomoc :)

Pozwoliłem sobie wydzielić poniższe wypowiedzi i przyłączyć je do odpowiedniego tematu - dragonfly
tygrysek
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 4.000 BRT

Dołączył(a): 17.10.07, 12:05

Re: Czy moj sposb obliczen jest dobry?

Postprzez gonsalez » 21.10.07, 09:36

tygrysek napisał(a):Sytuacja jest nastepujaca- moj kurs 0 stopni, kurs celu obliczylem na okolo 27 stopni poslugujac sie wyznaczeniami kolejnych pozycji celu i przedluzeniem tego w linie
Moj bearing na cel wynosi okolo 16 stopni
rozumiem ze w tej sytuacji moj namiar bezwzledny na cel wynosi 0-16 zyli -16, tak?
Ich namiar bezwzgledny wynosi nasz namiar bezwzgledny-180 czyli -196. tak?
W tej sytuacji AOB to kurs celu-ich namair bezlwedny czyli 27-(-196)=223 a jako ze AOB jest wieksze niz 180 to Aob=360 -223=137
Bylbym wdzicezby gdyby ktos skontrolowal czy moje rozumowanie jest prawdilowe, szczegolnie interesuje mnie kwestia minusow


Ho ho az takiej wyzszej matematyki nigdy nie stosowalem i mowiac szczerze mysle, ze troche komplikujesz sobie sprawe. :wink:
Metody masz dwie:
1.ustawic sie dziobem swojego u-boota tak by linia pociagnieta przez namiar 0 od lodzi przeciela sie pod katem 90 z linia kursu wrogiego okretu, ktory wykresliles. Wtedy nie musisz nic liczyc, tylko w TPD ustawiasz AOB o wartosci 90 (po odpowiedniej burcie- sam mialem na poczatku z tym klopoty). Pozostaje Ci wtedy dokladnie wymierzyc odleglosc od celu i jego predkosc (o tym za chwile)

2.jesli linia biegnaca od dziobu Twego u-boota nie przecina sie pod katem prostym z kursem wrogiego okretu, to mierzysz kat AOB w widoku mapy katomierzem, ktory jest dodany do podstawowego SHIII od pacza 1.4.
Ktory z katow na przecieciu Twego kursu i kursu wroga jest katem AOB do zmierzenia, jest dobrze wytlumaczone w poradniku, ktory jest dolaczony do oryginalnej gry(w pdf`ie) A ja sam korzystam z notatnika przy peryskopie do wprowadzania AOB(po ustaleniu jego wartosci) bo mozna tam ustawic dokladnie jego wartosc.

tygrysek napisał(a):mam tez problem z namiarem predkosci- czy moge w tym celu korzystac z tego urzadzenia ktore jest w persykopie czy musze obliczac droge przebyta przez cel w czasei miedzy oblicznieami?


Mozna jak najbardziejkorzystac ze stopera i notatnika w peryskopie ale...
Aby wyliczyc w ten sposob predkosc musisz juz miec okreslone AOB i wpisane w notatniku, inaczej nie zmierzysz predkosci.
Z mojego doswiadczenia wynika, ze mierzenie stoperem jest zawsze mniej dokladne niz "metoda na mapie" choc moze po prostu ja robie cos w tym zle

tygrysek napisał(a):Czy dlugosic wyznaczone cyrklem sa w kilometrach czy w wezlach- jezeli np cel w ciagu 2 min pokonal odleglos ktora wynosi 0.5 to oznacza to ze porusza sie z predkosci 15 (ale wezlow czy km?)


Dlugosci wyznaczone cyrklem sa w kilometrach czyli jesli cyrkiel pokazuje Ci 1,5 to jest to 1500 metrow.
Zmierzona odleglosc cyrklem (w km)bedzie rowna predkosci statku w knotach tylko i TYLKO wtedy, kiedy pomiar bedzie wykonany po 3 min (dokladniej 3 min 15 sek). Bylo to gdzies wytlumaczone dlaczego tak jest.
W kazdym innym przypadku (czyli jesli pomiary wykonasz w ciagu innego czasu niz 3min) musisz predkosc wyl;iczyc sobie sam. Czyli zmierzona droga przez czas i wynik przeliczyc na knoty. Dlatego lepiej robic to metoda 3 min i powtorzyc kilka razy pomiar zeby wyeliminowac blad niz liczyc to na piechote, bo czasu zawsze brakuje- chyba, ze uzywasz pauzy.
Acha to co napisalem powyzej odnosci sie tylko do metody "na mapie"
Jesli predkosc okreslasz stoperem i notatnikiem to im dluzej mierzysz czas stoperem tym wynik bedzie dokladniejszy, ale jak napisalem powyzej nie uzywam stopera do tego.
Pozdrawiam i zycze udanych lowow!! 8)
gonsalez
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 56.000 BRT

Dołączył(a): 29.08.07, 17:28

Postprzez kranz » 21.10.07, 10:58

tygrysek- zeby uniknac tej calej matematyki, minusow itd sciagasz 2 pliki, drukujesz, laminujesz, laczysz w calosc i gotowe.Koszt jakies 4 zeta. Pewnie w tym manualu sa jakies minusy itd ale to jest metoda szybsza:
Namiar bezwzgledny=twoj kurs+(a nie minus)namiar, czyli:0+16=16
Teraz robisz tak:od tego co dostales odejmujesz kurs celu czyli:16-27=
-11.Jako ze wyszla ci liczba UJEMNA to DODAJESZ 180.-11+180=169.Jezeli otrzymales liczne dodatnia to wtedy masz AOB na sterburcie czyli prawej burcie.Wynosi ono 169 St. Kolejny przyklad:Nasz kurs-180, namiar na cel-10, kurs celu 90.Postaraj sie to wyobrazic.Widac(albo i nie ze zblizamy sie do celu od jego bakburty=lewej strony).Namiar bezwzgledny=180+10=190(pamietaj ze zawsze dodajesz w tym miejscu).Teraz 190-90.Daje ci to 100.Wyszla ci liczba DODATNIA czyli ODEJMUJESZ 180. 100-180=-80.Wyszla ci ujemna czyli bakburta.
AOB=-80 Bb. Nie pytaj mnie czemu dodaje czy odejmuje te 180-pewnie za pare postów znajdzie sie ktos kto ci to wyjasni.Co do tych liczb dodatnich i ujemnych przy wyniku koncowym to w metodzie "kola" jest na odwrot czyli jak wychodzi -80 to na kole jest to zaznaczone jako sterburta a nie bakburta ale ty wolisz duzo matmy...W kazdym razie wzor dziala.Co do predkosci uzywaj nomografu-ulatwia zycie.
kranz
Oberfähnrich zur See
 
Tonaż: 52.000 BRT

Dołączył(a): 15.01.07, 19:04

Poprzednia stronaNastępna strona

Posty: 112 • Strona 3 z 51, 2, 3, 4, 5

Powrót do SH III



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości