1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Pytanie o zasięg pod wodą...

Moderatorzy: Jatzoo, Jakub_RC

Posty: 5 • Strona 1 z 1

Pytanie o zasięg pod wodą...

Postprzez Tasior » 22.07.05, 15:50

Jestem tu nowy i chciałbym zacząć od pytania. Mam w planach zacząć model podowdego okrętu RC. Intryguje mnie jednasprawa - zasięg radia pod wodą. Czy jeśli antena zanurzy się całkowicie pod wodą, to czy zasięg się zmniejsza, czy jest w ogóle ?? może trzeba wtedy zanurzyć antene pod wodę :D Pozdrawiam
Tasior
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 1.000 BRT

Dołączył(a): 22.07.05, 15:45

Postprzez amigo » 26.07.05, 13:26

Witaj
Przy zamurzonej antenie w wodzie słodkiej powinieneś mieć zasięg do ok 3 m i ok 50 m.
Pozdr
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Postprzez amigo » 26.07.05, 13:27

oczywiście 3 m głębokości i 50 m odległość os nadajnika, do anteny modelu
Pozdr
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Postprzez marcoo80 » 06.11.05, 08:26

Skąd wzięły się te cyfry?
Wszystko zależy chyba od typu odbiornika i częstotliwości.
Np.:
- odbiornik pracujący na częstotliwości 27 MHz moze "zgubić" zasięg nawet tuż przy nadajniku.
- Odbiornik na 40 MHz i modulacji AM ma już kilkaset metrów zasięgu na wolnym powietrzu ale też jest podatny na zakłócenia
- odbironik z modulacją FM i pojedynczą przemianą może bezpiecznie pracować kilkaset metrów od nadajnika (w zalezności od tupu i producenta)
- odbironik z modulacją FM i podwójną przemianą ma zasięg ponad kilometr

Są to oczywiście przybliżone parametry aparatur pracujących na wolnym powietrzu, ale jesli się nie mylę, to woda tylko ogranicza przepływ fal radiowych, a nie zrównuje parametry wszystkich aparatur do jednakowych wartości.
marcoo80
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 2.000 BRT

Dołączył(a): 06.11.05, 08:14

Postprzez DAreus » 08.12.05, 07:59

witam

oczywiście masz racje odnosnie czestotliwości. ale kto popłynie z aparaturą 27 mhz ??? chyba ktoś kto ma za duzo kasy i lubi ją tracić :lol: :lol:

ja pływałem sam na 35 i 40 mhz . i tutuaj amigo ma rację .zasięg gubiłem na 5 metrach bez względu na częstotoliwość. i jedno wiem z doświadczenia własnego , nie z książek . najwięcej zależy od wody w jakiej pływamy . byłem w 3 zbiornikach z tym samym op i różnice były 100 % .najgorzej było w basenie z czystą woda . najlepiej w starym kamieniołomie z wodą wapienną .
ale konia z rzędem temu kto powie jak jest daleko od brzegu i na dodatek jak głęboko. bo już z odległości 10 metrów to nic nie widać. no i co????

pozdr
darek
DAreus
Leutnant zur See
 
Tonaż: 165.000 BRT

Dołączył(a): 10.04.04, 21:24
Lokalizacja: Trzebinia


Posty: 5 • Strona 1 z 1

Powrót do Modele



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości