1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Budowa ORP Orzeł

Moderatorzy: Jatzoo, Jakub_RC

Posty: 16 • Strona 1 z 1

Budowa ORP Orzeł

Postprzez anmoss » 18.10.04, 13:13

Cieszę się ,ze jest cos tak wspaniałego jak forum gdzie tacy ludzie jak ja mogą spotkać kogoś kto pomoże i doradzi.Swoje zamiłowanie do podwodniaków rozpoczalem chyba w 1969 roku, budową Orła chyba w skali 1-100, ktorego po wykonaniu oddałem w prezencie koledze z klasy.Pozniej długa przerwa aż do roku 1990.Od tamtego okresu czasu znalazło się na warsztacie kilkadziesiąt wykonanych modeli samolotów i okrętów z plastiku.Od1998 roku do 2002 zbudowałem Victory w skali 1 -50.Tu zdobyłem pirwsze doświadczenia z budową kadłubów . Następnie wykonałem U47(Robbe) ,nad którym pracowalem bez przerwy poł roku .Nie jest to jak ktoś z was stwierdził łatwy model do wykonania,dużo ciecia i obróbki nie mówiąc o bardzo drogim kleju, który musiałem sciągnąc z Niemiec.Po glównym montażu wymagał również szpachlowania ,szlifowania no i oczywiście malowania. Dla mnie wyszło cacko ,jest to śliczny model .Cały 2003 rok budowałem od podstaw pancernik Rodney , kadłub z żywicy pozostałe elementy z plastiku i blachy mosiężnej(prezentowała go Płocka Gazeta Wyborcza).Całe nieszczęście w tym , że uwierzyłem w Plany Modelarskie nie zwracając uwagi na inne publikacje.Nie martwię sie tym przecież ten model zbudowałem dla siebie.W marcu rozpocząlem budowę dwóch kadłubów Bismarcka i oczywiście mojego kochanego Orła .Bismarck już został zwodowany ,a niestety Orzeł w dalszym ciągu stoi w stoczni.Jestem od pewnego okresu czasu bardzo ostrożny jeśli chodzi o PM, powiem wprost wszystko to mi sie nie podoba.Chyba nie ma dobrej dokumentacji ,która pozwoliłaby wiernie zbudować Orła.Duzo problemów miałem z pokładem z szerokością desek i wielkością otworów w pokładzie metalowym. Dzięki uprzejmości Pana Wilebskiego ostatniego członka załogi Sępa udalo mi sie uzyskać trochę cennych informacji dotyczących właśnie struktury pokładu.Musiałem setki razy oglądać zdjęcia stoczniowe Orła, by w miare poprawnie zbudować przednie i tylne aparaty torpedowe.Wchwili obecnej pracuję nad obrotowymi aparatami torpedowymi ,do których posiadam tylko dwa zdjecia. przy tak dużym modelu 1,90cm można się pokusić by każdy detal był wiernie odtworzony.Postaram sie zdać relację z budowy miare postępu prac.Dziękuję Amigo i Jatzoo za kontakt.
.
anmoss
 

Postprzez Jatzoo » 18.10.04, 13:55

Czekamy Anmoss z niecierpliwością na zdjęcia z budowy 'Orła' ;-)
Może umieścisz na Forum jakieś fotki ze zbudowanych już modeli...?
Jatzoo
Grossadmiral
Grossadmiral
Global Mod
 
Tonaż: 2.353.000 BRT

Dołączył(a): 22.08.02, 15:03

Budowa ORP Orzeł

Postprzez anmoss » 19.10.04, 07:46

Musisz poczekać cierpliwie bo w tym zakresie nie mam żadnego doświadczenia.
anmoss
 

WT

Postprzez amigo » 19.10.04, 12:06

kXVIII
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34

Budowa ORP Orzeł

Postprzez anmoss » 20.10.04, 06:46

Przepraszam Amigo nie zauwazłem wczoraj twojego postu ,dziękuję za fotki .Dzisiaj spotykam się z Panem Wilebskim.

Pozdrawiam
anmoss
 

Budowa ORP Orzeł

Postprzez anmoss » 21.10.04, 08:07

Jeszcze raz dziekuje Amigo za zdjecia obrotowych aparatów torpedowych.Jestem z siebie niezadowolony ,ze tyle razy wchodzilem na strone okretow Holenderskich i nie zwrociłem uwagi na na te zdjecia.Wczoraj odwiedził mnie Pan Kmdr w st. spoczynku Stanislaw Wilebski.Otrzymałem od niego plan generalny Orła i musze tu od razu powiedzieć, że nic rewelacyjnego.Podobne znajdziemy w ksiażce Pertka,są uzupełnione jedynie obszernym opisem urządzeń. Ponieważ plan jest na arkuszu A2, nie mam możliwosci przekazania go drogą elektroniczną.Uzyskałem wiele informacji dotyczących budowy i historii okrętu.Nie mam wlaściwie jednak dosyć istotnych szczegołow budowy okrętu. Pan Wilebski stwierdził,że wszelkie sprawy związane z okretem ,budowa ,historia itd. są w dalszym ciagu owiane tajemnicą. Plany stoczniwe bo o takie pytalem sa na pewno ,ale pytanie czy w Szwecji zabrane po internowaniu Sępa ,czy skradzine przez robotników w Polsce z Portu Wojennego tuż przed wkroczeniem Niemcow.Ten plan generalny ktory posiadam dostarczono z Berlina Grupie Poszukiwawczej ORP ORZEL .Wniosek stąd ,że być może zabrali je Niemcy.Na pewno plany ORZEŁ miał podczas zatonięcia gdzieś na Morzu Polnocnym.Ciekawostką może być to , ze części zapasowe do okrętu zachowały się jeszcze w porcie do okresu powojennego.Ciekawy jestem jak tam Pifko jest zaawansowany z budowa Uboota. Pozdrawiam
anmoss
 

modele

Postprzez Dareus - nie zalogowany » 27.10.04, 22:02

WITAM

no ,no to jak tak poczekamy to nas bedzie ze pięciu :-)))

trzymam kciuki za ORP Orzeł, ja obecnie męcze ORP WILK ale RC.
Odnośnie planów mam to samo zdanie >to wielka tajemnica tego kraju.Ja swoich szukam prze Anglie i córke oficera z okrętu.Muzea i inne archiwa nic nie maja lub nie chcą mieć:-))
Szanujmy historię własniego kraju..........................ja sie wkur.... to nastepy model to bedzie uboot.Tam plany można kupić w kiosku nawet :-(
POZDR
Dareus
Dareus - nie zalogowany
 

Postprzez kultura » 28.10.04, 01:13

hej

moze Lothar bedzie mial jakies plany

http://www.orp-orzel.prv.pl/

pozdrawiam
kultura
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 8.000 BRT

Dołączył(a): 02.03.04, 04:32
Lokalizacja: Poznań

ANDY

Postprzez anmoss » 28.10.04, 08:34

Cześć

Plany generalne otrzymałem od Pana kmdr Wilebskiego,który jest członkiem SPORP ORZEŁ.Wiem,że Centralne Archiwum w Warszawie ma plany Wilka .można je zamowić za zaliczeniem pocztowym.Właśnie tam zamówiłem istniejące plany Orła.

Pozdrawiam
anmoss
 

plany

Postprzez DAreus1 » 31.10.04, 21:25

WITAM

Centralne Archiwu Wojskowe na ul Czerwonych Beretów???
Dzwoniłem tam ale nie powiedzieli że coś mają:-(
POZDR
Dareus
DAreus1
 

Zapraszam na strone i na forum

Postprzez ADMIN www.orzel.one.pl » 17.02.05, 15:04

zapraszam z tym ciekawym tematem na strone www.orzel.one.pl. Jezeli bede w stanie, to postaram sie pomoc.
Jestesmy w kontakcie z osobami na swiecie ktore tworza model ORŁA w 3d.

Pozdrawiam
ADMINISTRATOR
ADMIN www.orzel.one.pl
 

Postprzez AK45 » 05.03.05, 23:52

Witam.Anmoss gratuluję pięknego modelu.Jes;i chodzi o podwodne to jest nas 6 dołączam ze swoim Hayenem.Coś wspominałeś o Płocku mieszkam w Ciechanowie to tylko 80km.W jakiej skali robisz Bismarcka?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdr AK
AK45
 

Postprzez tobruk » 06.03.05, 12:33

Witaj AK 45
Bardzo solidna robota, przypuszczam że dolna cz. z doskonałej formy. A czy górna (z pokładem) też?
pozdrawiam
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Gość » 08.03.05, 21:53

Tobruk polecam wszystkim stronkę modelluboot.de.Jest to zestaw ale zrobiony wPolsce.Sklep b.fajny sporo informacji .Odnośnoe wyposażęnia trzeba bazować na naszych fachowcach przkładowo duralowa łąćznik tam kosztowł o 100 euro u nas wyszedł za ok 200zł.PozdrAK
Gość
 

Postprzez tobruk » 09.03.05, 21:16

Witam
--> AK dzięki, rzeczywiście wszystko jest tam OK. Tylko akurat ja jak dotychczas nie zabrałem się do RC. Jestem obecnie na etapie przedszkola, ponadto idę drogą "na skróty", czyli pod górkę: postanowiłem sobie stworzyć flotyllę U-bootów, cały "komplet", i jako baran muszę dobrnąć do końca. A brakuje mi jeszcze sporo... I dopiero wtedy pomyślę, czyli natychmiast zabiorę się do tego.
Pozdrawiam
przy okazji: wspominacie gdzieś o ciasnocie kadłubów. Otóż mam w ręku XB i krówkę. Oba moim zdaniem są świetne do RC. Bez problemów można w nich wszystko pomieścić, bez upychania, i jeszce wejdą kanapki na drogę :D
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez amigo » 10.03.05, 11:20

Mieciu do X, i XIV oprócz aparatury, i kanapek jaszcze flaszeczka się zmieści.
Pozdr.
amigo
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 983.000 BRT

Dołączył(a): 07.09.03, 12:34


Posty: 16 • Strona 1 z 1

Powrót do Modele



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron