1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Pomysł - Prośba - Polska w IIWW a SHIII...

Moderatorzy: Jatzoo, dragonfly

Posty: 17 • Strona 1 z 1

Pomysł - Prośba - Polska w IIWW a SHIII...

Postprzez jack_410 » 05.08.06, 10:11

Kochani
Przeglądając kampane/addony robione do SHIII itp, a także na skutek reakcji na moje (małe) publikacje na subsim stwierdziłem (nie po raz pierwszy) całkowity brak wiedzy o udziale Polski w IIWW a także o działaniach PMW itp...
Jaskrawym przykładem są raczej wszystkie kampanie i ich ustawienia w rejonie Zat. Gdańskiej - polskie niszcyciele typu Hunt I (!!!!), brak Gdyni - Gotenhafen w 1939r., "Danzig" jako polski port w 1939r., działania sovieckich niszczycieli na tych wodach w roku 1944/45....
Nie twierdze że każdy musi znac historie ale myśle że jeśli juz robi sie takie modyfikacje jak kampanie warto aby były one zgodne w miare z prawdą...
Z Waszych reakcji na moje próby robienia okrętow do SHIII (napomknięcia o polskich subach) oniosłem wrażenie że zalezy wam aby choc dla siebie mieć coś "naszego" (może coś więcej - odrobina "narodowej" dumy)....
Dlatego stawiam nastepujacą kwestie:

CZY wykozystując to co robie nie warto by "doinformować" naszych kolegów na swiecie ???
np. jak wyżej że Gdynia to nie drugi port Danziga a danzig to Gdańsk...
czy że wspaniała RED FLEET OF CCCP w 1944/45 roku miała na Bałtyku prawdopodobnie mniej sprawnych (aktywnych) niszczycieli niż ustawiono na Zat. Gdańskiej w GW1.1, a te co były i tak miały by duży problem po primo z wyjsciem z Z.Fińskiej po sekundo z wejsciem do zrujnowanych, zablokowanych wrakami i zaminowanych portów - których tak naprawde - uruchomienie trwało nastepne lata....

W wiekszości takie "bugi" nie wynikają z niechęci, złej woli itp...
Niestety po półwieczu radzieckiej propagandy na swiecie, która umiejetnie likwidowała wiedze o wszystkim co dla ZSRR niewygodne (a PMW w IIWS i jej działania pod dowództwem "nieprawomyślnego" rządu "benkarta Traktatu Wersalskiego" - czyli Polskiego Rzadu w Londynie) - z pewnoscią niewygodne było...

Co ciekawe dzisiejsze mody rosyjskie ładnie sobie dopisują CA typu Hiper do "hall of fame" Red Fleet CA po pare sztuk itp....
choć faktycznie jedyny sprzedany w ramach dozgonnej przyjazni hitlerowsko-radzieckiej - nigdy nie był w słuzbie ...

Dlatego jeszcze raz stawiam pytanie czy nie warto by informować wiecej o naszej historii. a w historii PMW w IIWS nie mamy sie przecież czego wstdzić a wręcz odwrotnie - mozemy być z niej dumni ....

Dlatego proponuje wspólprace wszystkim chetnym do "historycznego" wsparcia moich dziwacznych wysiłków.... :shock:

Poprostu jest tak - ja lubie robic modele (robie je od dziecka, obecnie tylko 3D) i kocham okręty, znam też ich historie i historie ostatnich 100 lat w ogóle i militarną...
Ale nie jestem w stanie opracowywyac np. dokumentacji pod tytułem "słuchaj te ruskie destrojery to bzdura a my nigdy nie mielismy żadnego Hunta I ani na Bałtyku ani w ogóle, a ta bandera to nie bandera naszej MW tylko dla statków handlowych " - i jednocześnie dłubać w modelach....
Dla mnie to jeden dzień gmerania w ksiazkach żeby np. z cała opowiedizlnoscią podac ile 'Radziecka Flota' miała sprawnych destrojerów w 1944r. (w miare :roll: )
Moge też mój czas poświecic na robieni okrętow - obojetne czy polskich czy innych i tak jesli zrobie to wam podeśle....
podumajcie i napiszcie co otym myślicie....
Ja myśle ze dzisiejszy swiat to także internet, komputery i gry...
a czesto takie "dziecinne zabawki" więcej potrafią zrobić niz "wielkie akcje wielkich polityków" których nikt i tak ani nie słucha ani nie bierze serio...
A dlaczego moze by warto - dlatego że jak Cie widza tak Cie piszą - pojedzie ktoś kiedyś do Angli do Swindon przez przypadek, spodka gościa od którego coś dla niego np. żależy i ten ktoś mu pomoże np.
A tylko dla tego ze grał kiedyś w SHIII i niejaki jack_410 pomarudził mu o PMW, więc sam polukał i teraz wie że polacy to nie dziwaczne złośliwe plemie ...... 8)
Choc pewnie mu to powninni powieziec gdzie indziej.....
No i to wszysko troche z przymrużeniemoka..... :wink:
jack_410
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 28.000 BRT

Dołączył(a): 12.07.06, 17:12
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez wibwk » 05.08.06, 11:42

Witaj, poruszyłeś temat mojego "konika" tzn. wprowadzenia do kampanii SH3 elementów historycznych związanych z działaniami sił Polskich, jakiś rok temu próbowałem to robić lecz napotkałem wtedy sporo przeszkód: brak odpowiednich modeli okrętów był chyba najpoważnieszym problemem, drugim brak pełnej wiedzy na temat działań floty zwłaszcza handlowej, próbowałem na forum polishseamen prosić o pomoc ale odzew był znikomy (brak), trzecim problemem była ilość pojawiających się w tym czasie modów z różnorakimi kampaniami zwykle nie kompatybilnymi ze sobą i zawierającymi mnóstwo błędów i zwykłych niedoróbek, sam używałem kampani będącej moim połączeniem RuB, UiB oraz StAll plus moje "polskie" wstawki. Ponieważ szał na tworzenie nowych kampanii trochę minął to może teraz powrócę do tematu i np. na podstawie GW.1.1a będę tworzył swój scenariusz ale to b. żmudne zajęcie a czasu wolnego zbyt wiele nie posiadam. Może te posty pobudzą jakąś dyskusję i ewentualną możliwość stworzenia grupy maniaków którzy podzielą się pracą? Bo pomysł jest fajny.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez jack_410 » 05.08.06, 12:31

Myśle że śa dwie kwestie mówiące w sumie o tym samym:
- polska kampania
- zwracanie uwagi/informowanie na forum subsim autorów/innych, po to
aby poprawiali istniejące błedy.

co do polskiej kampani
nie che sie zobowiazywać do konkretnego weykonywania danych modeli - to przecież zabawa. Ale też nie odmawiam wspólpracy itp...

Co do informowania
- myśle że własnie taka grupa maniaków mogła by przy okazji informować innych w mądry sposób - tzn. przedstawiając udokumentowane fakty. Niestety tzw. popularna literatura swiatowa niezbyt mocno sie przejmuje prezentacja poprawnych danych na nasz temat.

Ja uzywam GW + rózne + moje poprawki np. wczoraj na patrolu zatopiłem 2 francuskie dd :lol:

co do modyfikacji - nie wiesz jak dodać naszą bandere wojenna do SHIII - mnie sie nie chce szukać - wiem że do flag/flags.dat ale co dalej ?

A pozatym ja wole robic model - Ty jak widze chyba kampanie - więc jest podstawa wspólpracy... :lol:
jack_410
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 28.000 BRT

Dołączył(a): 12.07.06, 17:12
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez wibwk » 05.08.06, 15:54

jack_410 napisał(a):co do modyfikacji - nie wiesz jak dodać naszą bandere wojenna do SHIII - mnie sie nie chce szukać - wiem że do flag/flags.dat ale co dalej ?

A pozatym ja wole robic model - Ty jak widze chyba kampanie - więc jest podstawa wspólpracy... :lol:


Banderę oprócz flag/flags myślę że można by dać do menu/gui jako cover.tga i to chyba wystarczy, co do modelowania to zawsze uważałem że lepsi ode mnie powinni to robić, nigdy nie miałem czasu żeby poznać tajniki, ja mogę co najwyżej bawić się eqp i testowaniem czy wszystko poprawnie działa bo od czasów SH2 ciągle spotykam okręty w których część uzbrojenia nawet głównego nie działa lub działa na opak (pozamieniane kąty) np. typ34 w SH3.
We wrześniu wracam do domu więc zainspirowany nowymi modelami pewnie znowu siądę za klawiaturą, może coś z tego tym razem wyjdzie tylko mocno brakuje Groma/Błyskawicy do pełni szczęścia.
Ostatnio edytowano 06.08.06, 10:31 przez wibwk, łącznie edytowano 1 raz
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez jack_410 » 05.08.06, 17:20

Tznaczy ja wcale nie proponuje jakiejś "instytucjonalnej" wspólpracy...
Poprostu jestem zbyt "niestały" - zbyt wiele zalezy od wolnego czasu itp...
jack_410
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 28.000 BRT

Dołączył(a): 12.07.06, 17:12
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez wibwk » 05.08.06, 23:04

jack_410 napisał(a):Tznaczy ja wcale nie proponuje jakiejś "instytucjonalnej" wspólpracy...
Poprostu jestem zbyt "niestały" - zbyt wiele zalezy od wolnego czasu itp...

To dokładnie tak samo jak ja, muszę mieć czas i natchnienie :D

P.S.
Może skontaktuj się z Sergbuto, ma zrobiony ale niedokończony model Jaskółki, z braku czasu pewnie go nie skończy, nie miałbyś chęci pociągnąć tego dalej?
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez Ziuk » 06.08.06, 12:17

Przy całym szacunku dla polskiej marynarki i jej historii to jestem skłonny stwierdzić, że niewiedza o jej działaniach, jaka panuje na zachodzie wynika z prostego faktu a mianowicie z tego, że rodzima marynarka była zbyt małą by mogła wnieść widoczny i istotny wkład w walkę na morzu. Ilu z Polaków jest świadomych działania np. marynarki Holenderskiej w czasie tej wojny?
Ziuk
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 11.000 BRT

Dołączył(a): 27.07.06, 22:57

Postprzez Grom » 06.08.06, 13:30

Mogę Was wesprzeć swoją wiedzą na temat działania polskich okrętów podwodnych podczas kampanii wrześniowej. Powiem więcej. Posiadam orginalne rozkazy operacyjne dla okrętów, a "Worek" był jednym z 7 planów. Był między innymi plan aktywnego atakowania i obstawiania portów w Pillau i Swunemunde. Nie znam SH III na tyle by robić mody czy modele 3D. Znam za to ten aspekt histryczny i z wielką przyjemnością udzielę wszelkich odpowiedzi w tej kwestii. Historyczność PMW w SHIII była pierwszą rzeczą jaką zwróciłem uwagę w tym symulatorze. O ile ktoś myśli o jakiejś dynamicznej kampanii dla polskich okrętów podwodnych, to mogę pomóc przygotować wszystko tak jak to miało wyglądać i wyglądało naprawdę.
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Postprzez Myszkin » 06.08.06, 19:13

Grom napisał(a):Posiadam orginalne rozkazy operacyjne dla okrętów, a "Worek" był jednym z 7 planów.


Grom, czy to oznacza, że posiadasz rozkazy, na których widnieje atramentowy podpis Mohuczego??? :shock: :shock: :shock:
Myszkin
Kapitän zur See
 
Tonaż: 960.000 BRT

Dołączył(a): 24.05.05, 15:57
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski/Warszawa

Postprzez Grom » 06.08.06, 23:23

Jestem w posiadaniu kser rozkazów z września 1939 które, przywiózł ze sobą ORP Wilk. By zaostrzyć Twój apetyt dodam, że czytałem dokumenty, które są utajnione do 2045 roku :wink:
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Postprzez jack_410 » 06.08.06, 23:30

@wibwk
Co do Jaskólki - mozna pokumąć ale generalnie raczej bym sam coś wymodził...

@Ziuk
Co do roli PMW w IIWs to myłse że troche masz racji ale nie do konca
Np. jakoś wszyscy pamietaja o istnieniu France Nationale a nie wiem czy i po której ewentualnie stronie coś ta flota zdziałała.
A pozatym moze olewanie nas pozostawmy innym a sami choc troche chwalmy to co nasze w ogólnej powodzi negacji wszystkiego co polskie.
Moze za bardzo patetycznie ale generalnie cos jest w tym "cudze chwalicie, swego nie znacie"
Myśle że nasza flota jak na swoje rozmiary zrobiła wiele, a generalnie cała armia nawet za dużo i to nie Francji powinna byc w 1944/45 czwartym mocarstwem biorąc pod uwage wkład w zwyciestwo czy choćby
liczbe żolnierzy - no ale polityka, przyjaciele i własnie zaczynajaca sie na naszą wiekową chwałe okupacja rosyjska, zrobiły swoje.
Powiem tak - strsi ludzie - "ci przedwojenni" mają dziwną ceche nie krytykowania tego co polskie przy kazdej okazji - młodzi odwrotnie.
Więc cześc i chwała towarzysdzom z politbiura KPZR, odwalili przez blisko 50-lat pozadną, profesjonalną robote...
(Ziuk to nie do Ciebie wbrew pozorom - poprostu ilustruje co myśle)

@Grom
ja generalnie raczej myslałem narazie o powiedzmy takim nieformlnym układzie który miałby pokazywać innym powiedzmy niescislosci w SHIII - nie złośliwie - wiekszośc z tych ludzi to maniacy wiec sami śa zainteresowani takimi informacjami...
A jak coś przy okazji wyjdzie fajnie..

@Ziuk
Co do floty Holandji to myśle że jesli ktos ma na tyle wiedzy że stara sie zrobic kmpanie do SHIII powinien tez wiedziec o naszej flocie....
Wiekszośc z tych gosci nie robi tego ze złej woli czesto poprostu korzysta ze zródła którego autor całe życie marzył o wiecznym pokoju między ucisnionymi narodami USA i UW (czyt. Układu Warszawskiego)...
Zobaczcie ze ostatnio pojawili sie autorzy piszacy troche innaczej o Polsce - troche potrwa zaczym to dojdzie, przedtem dlaczego gość miał sie wysilać dla sojusznika ZSRR ?
prywatnie - wiem co robiła i z czego skladała sie flota Holandji w IIWW jak i teraz....

Moim zdaniem flota CCCP w IIWS przy całym swym "przeogromie" wcale też dużo wiecej od naszej nie zdziałała.
Co nie przeszkadza im podpowiadać tak jak w moim pierwszym poscie w tym topiku - ale to chyba nie temat tego topiku....
narazie
jack_410
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 28.000 BRT

Dołączył(a): 12.07.06, 17:12
Lokalizacja: Gdynia

Postprzez wibwk » 07.08.06, 17:17

jack_410 napisał(a):@wibwk
Co do Jaskólki - mozna pokumąć ale generalnie raczej bym sam coś wymodził...

Nie wiem czy warto wyważać otwartych drzwi, Sergbuto przerwał pracę nad Jaskółką z powodu prac nad GW i niejakiego Chrisa który spowodował i wtym temacie spore zamieszanie, model stworzony kiedyś przez Adama Gałązkę i przerobiony przez Sergbuto wygląda tak:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez Grom » 10.08.06, 16:06

@Grom
ja generalnie raczej myslałem narazie o powiedzmy takim nieformlnym układzie który miałby pokazywać innym powiedzmy niescislosci w SHIII - nie złośliwie - wiekszośc z tych ludzi to maniacy wiec sami śa zainteresowani takimi informacjami...
A jak coś przy okazji wyjdzie fajnie..

Bardzo szkoda bo taka misyjka coop na podstawie planu "Burza" to byłaby dopiero gratka.
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Postprzez wibwk » 16.08.06, 18:22

Grom napisał(a): Bardzo szkoda bo taka misyjka coop na podstawie planu "Burza" to byłaby dopiero gratka.

Pewnie tak, z tego co pamiętam to był nieco szalony plan naszych "wizjonerów", jeśli masz szczegóły wykonania planów PMW to może prześlij mi je na PW, chodzi mi o daty, pozycje, prędkość, ew. wyniki obserwacji, przeeedytuję to do SH3.
Najgorsze dla mnie jest to że miałem na ~ 80% stworzony rok 40/41 z w miarę szczegółowym oddaniem działań naszych okrętów i statków ale przez pomyłkę skasowałem go, będę musiał zaczynać prawie od nowa.

No więc wziąłem się do pracy, tylko że nie na kampanii GW tylko UWAC1.9 plus dodatkowe jednostki, piewsza jest za uboga, druga za bogata w kontakty lecz bliższa prawdy, sporo jest czyszczenia i optymalizowania, kampania będzie możliwa do wykorzystania z każdym wielkim modem, oczywiście nie uda mi się odtworzyć w pełni historii, na razie "poległem" na walkach w Norwegii, a to przez ubogość możliwości edytora SH3, nie można dynamicznie dzielić i łączyć zespołów oraz oczywisty brak istotnych jednostek.
Jeśli posiadacie jakieś szczegółowe dane na temat działań polskich statków i okrętów a będziecie się mogli tą wiedzą podzielić to zapraszam, jeśli nie to znowu zrobię coś tylko dla siebie i też będę szczęśliwy dopóki mi SH nie padnie (znowu?).
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez wibwk » 19.09.06, 13:32

Zabawiłem się trochę i zainicjowałem fikcyjne spotkanie : na trawersie Helu spotkały się około 13.20 dwie "drużyny": zespół niemiecki w składzie Graf Spee, Koln, Leberecht Maass, Georg Thiele i dwa dozorowce, zespół polski: Wicher, Burza, Grom i Błyskawica plus bateria H.Laskowskiego.
Wynik, po ponad trzech godzinach na wodzie utrzymywały się tylko Burza i Georg Thiele.
Do bani z takim realizmem, GW1.1a plus NYGM2.0, im dłużej mody tworzą tym jest gorzej, twórca NYGM zapowiada że w wersji 2.2 będzie dużo lepiej, z tym że to lepiej to w dużym stopniu powrót do starszych koncepcji, i znowu mój zapał do SH3 mocno osłabł.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21

Postprzez Grom » 19.09.06, 13:41

Dziś grając w SHIII swoją dzienna partię tracenia czasu zwróciłem uwagę na ważną rzecz. Otóż gro operacji przeprowadzonych przez u-booty na początku wojny były to niebezpieczne operacje minowania kanału i portów brytyjskich. Ktoś kiedyś pytał na tym forum czy wciąż będzie musiał pływać bez sensu do kwadratu XX 1234. Jakoś wcześniej w ogóle mi to do głowy nie przyszło, może dlatego, że nie grałem w SHIII zbyt wiele. Dopiero dziś jakoś tak zauważyłem, że dynamiczność kampanii polega na dynamicznym wybieraniu jednostek "też nie zawsze", ale jakoś jest brak różnorodności zadań. N.P. podejście pod wybrzeża Kanady by zabrać Kretschmera, minowanie portów itd itd itd
Grom
Fregattenkapitän
 
Tonaż: 701.000 BRT

Dołączył(a): 16.03.04, 11:22
Lokalizacja: Reading UK

Postprzez wibwk » 19.09.06, 23:02

Tak, brak różnorodności zadań w SH3 to duży problem i raczej nie da się go przeskoczyć przez liniowość kampanii, jedyna możliwość to stworzyć flotyllę lub podflotyllę minowców i wyznaczyć jej rejony operacyjne, a były już próby stworzenia min wystrzeliwanych zamiast torped, jeszcze jej nie testowałem.
Ogólnie rzecz biorąc widzę że moderzy którzy tworzą duże mody jakby nie przykładali się do poprawności np. konwój w jedną stronę powinien płynąć "pusty" lub nie do końca poznali możliwości randomizacji zdarzeń, które wbrew pozorom są spore, jaskrawym tego przykładem jest najnowszy UWAC w którym po wprowadzeniu pływających wraków (poroniony pomysł) wszystkie "generic frachtowce" poruszają się nie szybciej niż 2w, a nawet do pewnego stopnia można randomizować prędkości generowanych konwojów. Ogólnie rzecz biorąc napisanie dobrej kampani nie jest trudne tylko b. żmudne, pomijając zawodność edytora który przy dużych jednorazowych zmianach w kilku megowych plikach potrafi mieć błędne zapisy, w ten sposób już trzykrotnie straciłem efekty pracy a znalezienie błędu w kilkunastu tysiącach wierszy przekracza moją cierpliwość.
To tak w skrócie bo o pisaniu kampani pod SH3 można książkę napisać.
wibwk
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 360.000 BRT

Dołączył(a): 09.02.06, 18:21


Posty: 17 • Strona 1 z 1

Powrót do SH III



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 5 gości

cron